Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Karahutov pomer veľkých a malých – 60:40

Karahutov pomer veľkých a malých - 60:40
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva je prienikom programov všetkých koaličných strán, na jeho obsahu sa jednoznačne zhodli. Cieľom je potravinová sebestačnosť, ale aj podpora malých a stredných fariem, či transparentnosť. Uviedol to vo štvrtok počas rozpravy v Národnej rade (NR) SR poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta.

„Cieľom PVV v oblasti pôdohospodárstva je potravinovo sebestačný štát s rozvinutým vidiekom, udržateľným stavom agropotravinárstva, s cieľom dosiahnuť pomer medzi veľkými a na druhej strane malými, strednými a rodinnými farmami na úrovni 60 ku 40,“ priblížil.

Potešujúce podľa neho je, že v oblasti ochrany pôdy sa vláda zaväzuje nielen chrániť vlastnícke vzťahy majiteľov pôdy, ale aj jej kvalitu, štruktúru a udržateľnosť pôdnej úrodnosti.

Podotkol, že prioritou v PVV nie je boj proti veľkým, ale pomoc a podpora malým, stredným a začínajúcim farmárom.

„Dôležitou časťou PVV je posilnenie postavenia potravinárstva,“ dodal Karahuta s tým, že potravinárstvo by sa malo dostať na úroveň vyspelých štátov Európskej únie (EÚ).

Vláda podľa neho podporí aj živočíšnu produkciu, či prístup malých a stredných rodinných fariem k pôde.

Základom strategického plánu pre obdobie po roku 2020 podľa jeho slov bude transparentnosť pri prideľovaní dotácií, podpora produkcie, ale napríklad aj stropovanie dotačných prostriedkov z prvého piliera.

Zlepšiť by sa podľa neho mala aj oblasť kontroly dosledovateľnosti kvality potravín, aby nebol spotrebiteľ „obeťou biznisu“. S tým zámerom by sa mal zaviesť potravinový semafor.

„Slovensko potrebuje v poľnohospodárstve zásadnú zmenu a potrebujeme nevyhnutne podporiť lokálnu produkciu potravín,“ skonštatoval Karahuta.

Poslankyňa SaS Jarmila Halgašová poznamenala, že výsledok PVV bude prijateľný aj pre poľnohospodárov a potravinárov. Podotkla, že rokovania neboli jednoduché, ide však o dostatočne ambiciózny program. Ocenila tiež, že sa zhodli na nulovej tolerancii voči korupcii. Zdôraznila, že za tento program určite zahlasuje.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
23. apríl 2020 21:18

Otázky:
Myslený je pomer v počte fariem, obhospodarovanej výmere, tržbách z poľnohospodárskej výroby…?
Čo je považované v kontexte PVV za malú, strednú a veľkú firmu ?
Aká je rodinná farma – malá, veľká, stredná, ekologická ?