Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Agrorezort nebude posúvať dátum podávania jednotnej žiadosti

Agrorezort nebude posúvať dátum podávania jednotnej žiadosti
insert_photoTASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR neplánuje posunúť konečný dátum na podávanie „Jednotnej žiadosti na rok 2020“. Agrorezort plne zabezpečil štart kampane a v prípade predĺženia termínu by došlo aj k oneskoreniu vyplácania, čo by poľnohospodárom mohlo spôsobiť značné finančné komplikácie. Ministerstvo preto upozorňuje žiadateľov, aby nenechávali podanie žiadosti na poslednú chvíľu.

MPRV SR má v zmysle platného legislatívneho rámca Európskej únie povinnosť stanoviť konečný dátum na podávanie tzv. jednotnej žiadosti, na 15. mája príslušného kalendárneho roka. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19, sa Európska komisia rozhodla predĺžiť pre rok 2020 možnosť podávania žiadostí o priame platby a tzv. „neprojektové“ opatrenia Programu rozvoja vidieka SR, až do 15. júna 2020. Táto možnosť sa vzťahuje výlučne na podávanie žiadostí v roku 2020 a je pre členské štáty dobrovoľná.

Po dôkladnom zvážení prínosov a rizík posunu konečného dátumu, sa agrorezort rozhodol tento termín neposúvať. Posun podávania žiadostí by spôsobil aj oneskorené vyplácanie, čo by v aktuálnej situácií slovenského poľnohospodárstva mohlo spôsobiť vážne komplikácie. Posun končeného dátumu by zároveň mohol znížiť flexibilitu, pokiaľ ide o zabezpečenie administrácie žiadostí, z hľadiska systémov a kontroly, nakoľko posun termínu predkladania žiadostí zároveň neumožňuje posun termínov výkonu administratívnych kontrol, kontrol na mieste, resp. kontrol prostredníctvom diaľkového prieskumu  Zeme. V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie však môže rezort konať operatívne. V súčasnej situácii sa to však nepredpokladá.§

Do IS GSAA vstúpilo k dnešnému dňu 33 percent žiadateľov

I napriek rozsiahlym opatreniam, ktoré Slovenská republika zaviedla v čase šírenia ochorenia COVID-19, bola zo strany agrorezortu prípravná fáza pre štart kampane plne zabezpečená od 06. apríla 2020. Ministerstvo spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) dôrazne vyzývajú žiadateľov, aby pri komunikácii so zástupcami rezortu v maximálnej možnej miere využívali elektronickú komunikáciu. Zamestnanci ministerstva a PPA sa budú usilovať poskytnúť nevyhnutnú elektronickú asistenciu, v súvislosti s podávaním jednotnej žiadosti pre rok 2020. Práve táto forma komunikácie prispeje k vyššej efektivite.

V aplikácii IS GSAA pre žiadateľa nepribudli žiadne zásadné zmeny funkcionality, preto by žiadatelia z predošlých rokov nemali mať žiadne neočakávané problémy so zákresom svojich plôch a s následným vyplnením zoznamov poľnohospodárskych pozemkov a zoznamov poľnohospodárskych pozemkov s oblasťou ekologického záujmu.

Do 24. apríla bolo podaných približne 15% očakávaných žiadostí a do samotného IS GSAA vstúpilo k dnešnému dňu cca 33% žiadateľov, zo všetkých registrovaných žiadateľov. Zástupcovia rezortu žiadajú a odporúčajú žiadateľom v žiadnom prípade neodkladať podanie žiadosti na poslednú chvíľu, čo sa vzhľadom na nepredvídateľné okolnosti môže obrátiť v ich neprospech.

Autor článku: Daniel Hrežík, odbor komunikácie a marketingu MPRV SR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
A. Akbari
A. Akbari
23. apríl 2020 17:47

Môj názor : Konečne sa aspoň trochu pohly lady aj keď k vrcholu ľadovca je ešte stále kus cesty. A tak vehementne bol vychvalovany Kožuch aj ministerkou Matečnou. Vraj najlepší GR pôdo – hospodárskej platobnej agentúry v celej EÚ. Čo vy na to pani exministerka? Spolu s ním ste tvrdili,… Celý komentár »

G.S.
G.S.
24. apríl 2020 19:56

Podľa mňa je to hrubé zavádzanie. Problém je v tom, že naše ministerstvo a PPA odmieta vyplácať zálohové 50% platby. Pri vyplácaní zálohových platieb môže PPA pokojne administrovať žiadosti do júna nasledujúceho roka. Ale zároveň by mali dodržiavať to čo sľubovali. T.j. , že stopnú sa len sporné pozemky a… Celý komentár »