Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

K iniciatíve SR o obchodných reťazcoch sa pridali ďalšie krajiny

Nie je vylúčené, že Slovenská republika počas svojho polročného predsedníctva EÚ v roku 2016 „zdedí“ pracovnú agendu zameranú na zneužívanie ekonomickej sily obchodných reťazcov voči prvovýrobcom a farmárom, ktorú sama iniciovala.

Uviedol to v utorok (16.6) minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek v rámci zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu. 

Jahnátek zdôraznil, že končiace sa slovenské predsedníctvo krajín V4 bolo dnes jednou z tém diskusií Rady ministrov, kde sa hovorilo o našom pôvodnom návrhu zameranom na politiku obchodných reťazcov.

Šéf slovenského agrorezortu pripomenul, že viacerých jeho kolegov zaujala problematika zneužívania ekonomickej sily obchodných reťazcov. Spresnil, že už to nie je téma, ktorá zaujíma len krajiny V4 a troch jej partnerov (Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko), keď v rámci diskusií slovenský návrh podporilo aj Portugalsko, Francúzsko či Litva.

„Podporili našu iniciatívu a v rámci diskusií identifikovali rovnaké problémy, ako má Slovensko. Problematika obchodných reťazcov a zneužívanie ekonomickej sily sa zdá byť vážnym problémom v európskom priestore,“ skonštatoval Jahnátek.

Diskusie k tejto téme viedli k tomu, že eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phill Hogan bol vyzvaný, aby Európska komisia (EK) vypracovala určité návrhy. Jahnátek v tejto súvislosti upozornil, že ide o širšiu agendu, ktorá nespadá iba pod jedného komisára a bude treba zabezpečiť väčšiu súhru viacerých komisariátov a generálnych riaditeľstiev exekutívy EÚ.

Hogan v rámci luxemburského zasadnutia zdôraznil, že už v januári 2016 by chcel predstaviť, čo EK chce v tejto problematike urobiť. 

„Momentálne sa aj na základe nášho podnetu robí analýza stavu v členských krajinách únie s tým, že v januári by mali byť členské štáty oboznámené, čo bude ďalej komisia robiť v problematike zneužívania ekonomickej sily obchodných reťazcov,“ uviedol Jahnátek.

Na otázku TASR, či tento otvorený proces nakoniec neskončí na pracovnom stole slovenského predsedníctva v EÚ v druhom polroku 2016, Jahnátek odpovedal, že to nemožno vylúčiť.

„Ja by som bol celkom rád, keby sa problematika obchodných reťazcov dostala na stôl počas slovenského predsedníctva, vzhľadom na to, že my sme krajina, ktorá to iniciovala v rámci celej EÚ a bolo by dobré, keby sme našli riešenie,“ uviedol Jahnátek.

Podľa jeho slov Slovensko má dostatok skúseností a kvalifikovaných ľudí, ktorí by vedeli pripraviť celoeurópske riešenie pre problematiku zneužívania postavenia obchodných reťazcov voči prvovýrobcom a farmárom.

Autor článku: Jaromir Novak - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments