Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Jahnátek nie je spokojný s návrhom o ekologickom poľnohospodárstve

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 1535

Slovenská republika nie je spokojná s návrhom nariadenia o ekologickom poľnohospodárstve, ktoré v utorok (16.6.) našlo dostatočný počet hlasov na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu. Uviedol to minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek po skončení luxemburského zasadnutia.

Jahnátek ocenil, že lotyšské predsedníctvo v EÚ a Európska komisia urobili kus dobrej práce pri harmonizácii pravidiel a vôbec v prístupe k ekologickému poľnohospodárstvu. Dodal, že mnohé členské štáty EÚ vidia obrovský potenciál v poľnohospodárskej ekológii a biopotravinách. 

„Návrh nového nariadenia mal smerovať k ochrane európskych výrobcov a sprísneniu podmienok pre dovoz biopotravín do priestoru EÚ. Bohužiaľ, počas diskusií k tejto téme došlo aj k návrhom, ktoré nie sú podľa nás dobrou správou pre spotrebiteľa,“ upozornil Jahnátek.

Šéf slovenského agrorezortu spresnil, že dôvodom našej nespokojnosti je frekvencia kontrol u výrobcov biopotravín a tiež otázka rezíduí, čiže pesticídov a zakázaných látok v biopotravinách.

Na Slovensku v súčasnosti prebiehajú kontroly na pravidelnej ročnej báze a vyznávame nulovú toleranciu rezíduí, kým v návrhu nového nariadenia sa uvádza trojročný interval kontrol a niektoré štáty pripúšťajú, že v určitom obmedzenom množstve sa rezíduá môžu vyskytnúť.

Jahnátek upozornil, že slovenská delegácia, podobne ako niekoľko ďalších krajín, mala voči tomuto zásadné výhrady a nesúhlasila ani s dosiahnutým kompromisným návrhom lotyšského predsedníctva, ktoré bolo dnes prijaté kvalifikovanou väčšinou.

„Tento návrh podľa nás nie je dobrý, ale ide na konzultácie s Európskym parlamentom,“ upozornil Jahnátek. Naznačil, že v europarlamente existuje určitá šanca zjemniť tento návrh, lebo Výbor pre poľnohospodárstvo vydal predbežné stanovisko, v ktorom sa stotožnil s požiadavkami, ktoré presadzovala aj slovenská strana. Čiže prísnejšie pravidelné kontroly, ako je navrhnutá 30-mesačná lehota a nulová tolerancia rezíduí v ekologických potravinách. 

„Kompromisný návrh, ktorý bol dnes prijatý, viac zohľadňuje výrobcov a obchodníkov ako spotrebiteľov. A to je tá chyba. My by sme mali chrániť spotrebiteľa, ktorý už aj tak platí viac za biopotraviny ako za bežné potraviny,“ skonštatoval Jahnátek.

Autor článku: Jaromir Novak – spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1413 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. juro
  17. júna 2015

  Tento deduško vie o ekologickom polnohospodarstve asi tolko isto ako o Hublovom teleskope… Keby nema sikovnych ludi na odbore environmentálnych cinnosti tak amen…

  Odpovedať
 2. Anonym
  18. júna 2015

  Radšej keby sa sústredil na podpory pre výrobcov biopotravín a na BIOFACH už konečne niekoho poslali z našich výrobcov……prezentovať Slovenskú republiku

  Odpovedať
 3. Ja
  19. júna 2015

  Pánovi ministrovi ide o spotrebiteľov = voličov? Keby nebolo včasnej intervencie z radov samotných ekofarmárov, nemali by teraz ani tú malú podporu, čo majú a veľa by ich už u nás skončilo činnosť. Ekologické poľnoh. je tu len ako tá popoluška…žiaľ.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.