Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

IGC: Americkí obilninári profitujú z poklesu úrody v Európe

Analytici Medzinárodnej rady pre obilniny (IGC), známi svojimi optimistickými júnovými hodnoteniami svetových objemov úrody pšenice v obchodnom roku 2010/11, predsa len znížili svoju júlovú prognózu. Perspektívy tohtoročných úrod obilia znížili o 13 miliónov ton, na 651 miliónov ton. Vplyv na túto prognózu malo zhoršenie kondície produkcie pšenice v krajinách v oblasti Čierneho mora, severozápadnej Európy a Kanady v dôsledku sucha a na východe Európskej únie v dôsledku záplav.

Pokiaľ ide o predpovede analytikov IGC týkajúce sa vývozu pšenice v roku 2010/11, tie boli pre Rusko znížené o 2,7 mil. ton na 15,3 miliónov ton, čo však presahuje nedávne odhady miestnej analytickej agentúry SovEkon, ktorá ruský export pšenice odhadla na 11 miliónov ton. Napriek tomu, deficit dodávok obilnín z Ruska bude plne kompenzovať americká produkcia. USA dodá na svetový trh pšenicu v objeme až 26 miliónov ton (+ 1,9 milióna ton v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi).

Očakávania odborníkov, pokiaľ ide o svetovú produkciu kukuricie v sezóne 2010/11, boli znížené len o 1 milión ton, na 823 miliónov ton, čo prevyšuje výsledky minuloročnej sezóny o 18 miliónov ton. Pritom svetové zásoby kukurice by mali v roku 2010/11 poklesnúť na 134 miliónov ton, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri roky.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments