Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Gallová: Sme proti subjektívnym bodovacím kritériám

Gallová: Sme proti subjektívnym bodovacím kritériám
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Systém prideľovania dotácií, najmä priamych platieb a projektových podpôr, by v agrosektore mal byť čo najtransparentnejší. Uviedla to na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave Lucia Gallová, prezidentka Vidieckej platformy, za účasti ďalších združení pôsobiacich v oblasti poľnohospodárstva.

Kauzy o čerpaní agrodotácií medializované zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom by podľa nej mali byť vyšetrené príslušnými orgánmi.

“Sme za to, aby systém prideľovania bol čo najtransparentnejší a aby sa opäť nezavádzali subjektívne bodovacie kritériá,” priblížila Gallová.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR by sa podľa jej slov malo pokúsiť vysvetliť aj kauzy z minulosti, kedy boli napríklad v opatrení “Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov” pridelené finančné prostriedky bez toho, aby boli schválené tzv. monitorovacím výborom.

Podľa Michala Feika z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pri opatrení na podporu investícií do poľnohospodárskych podnikov pracuje Vidiecka platforma so zlými informáciami.

“Po prvé, k navýšeniu finančných alokácií doposiaľ neprišlo. A po druhé, zmeny vo finančných alokáciách vo finančnom pláne sa v monitorovacom výbore konzultujú, ale neschvaľujú. Vyplýva to z legislatívy EÚ a je to uvedené aj v štatúte Monitorovacieho výboru,” zdôraznil Feik.

V otázke návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP) po roku 2020 považujú podľa nej slovenskí farmári za najdôležitejšie tzv. zastropovanie priamych platieb.

“Myslíme si totiž, že to je jedna z príčin korupcie a jedna príčin toho, prečo je na tom slovenské poľnohospodárstvo tak, ako je,” dodala prezidentka Vidieckej platformy.

V otázke Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ po roku 2020 je podľa MPRV spravodlivé financovanie základným predpokladom pre posilnenie konkurencieschopnosti fariem, podporu lokálnej produkcie a celkovému posilneniu vnútorného trhu.

“Pre Slovensko je úplnou prioritou dorovnanie rozdielov priamych platieb, a to prostredníctvom mechanizmu urýchlenej konvergencie. Súčasná úroveň priamych platieb sa pre jednotlivé členské štáty líši, čím sú krajiny s podpriemernou výškou priamych platieb na hektár značne znevýhodnené. Slovensko je na úrovni 78 % pod priemerom EÚ,” uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná.

Podľa slovenskej ministerky občania Slovenska po štrnástich rokoch v EÚ očakávajú rovnaké podmienky pre všetky členské krajiny.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
23. marec 2018 7:49

Treba zrusit vsetky dotacie a bude pokoj

Lucia Gallová
Lucia Gallová
23. marec 2018 12:35

Uvedené navýšenie sa uskutočnilo v roku 2016 pred výmenou vedenia MPRV SR a PPA zo sumy 18 mil. EUR na sumu 95,4 mil. EUR a prebehlo bez schválenia a konzultácie Monitorovacím výborom.
Na doplnenie uvádzam, že nedávne navyšovanie zdrojov pre mladých farmárov sa uskutočnilo na základe schvaľovania Monitorovacím výborom.

Václav
Václav
23. marec 2018 20:04

Čo je to “Vidiecka platforma” ? Z akého agropodniku vzišla jej prezidentka ?

ni
ni
24. marec 2018 5:35

Vcera sa Matecna dobre strapnila tym, ze ani netusi, kto je uzivatel pody. Uzivatel musi mat najomnu zmluvu, ak ju nema, tak nie je uzivatel ale obycajny squatter. Ten porusuje zakon a mal by bat stihany a nie mu vyplacane platby a dotacie. Ale Smer velmi rad spolupracuje s ludmi… Celý komentár »

Václav
Václav
24. marec 2018 5:49

Dovtedy sa bude Matečná zahrávať s ohňom podporou takéhoto squatterstva a podporovať tieto zlodejiny, až Bruselu prasknú nervy a stopnú nám dotácie úplne. To je plaču, že SR dostáva len nejakých 78% priemeru únie a aj tieto zdroje odtekajú z pôdohospodárstva niekde na vily na Bahamách.