Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Exotická vôňa v Hucíne

Exotická vôňa v Hucíne
insert_photoautor

Anna Švecová vedie spoločnosť PM krátko. V poľnohospodárskej reči by sme hovorili o troch žatvách. To ale neznamená, že tamojšie lúky a polia nepozná. Gemerskú spoločnosť založil a viedol jej otec.

Od štrnástich rokov vypomáhala pri rastlinnej výrobe, ale nestránila sa ani zvierat. Dnes sama rozhoduje o osevnom postupe, alebo personálnych otázkach. Experimentovanie v skladbe plodín sa prejavilo počas leta. Hospodársky dvor v Hucíne voňal ako ázijské trhovisko. Tí, so záľubou vo varení veľmi rýchlo dešifrovali, že za zvláštnou arómou je rasca. Vo veľkých vakoch skončila úroda z piatich hektárov. Pozberal ju kombajn a vymlátil toľko, že dosiahli zisk. Spokojný bol slovenský spracovateľ korenín, aj tamojší hospodári.

Horšie výsledky dosahujú pri pšenici. Ak získajú päť ton z hektára, hovoria o veľmi dobrom roku. Nízke úrody nekompenzuje ani kvalita. Nie vždy sa podarí dopestovať obilninu vhodnú pre mlynský priemysel. V minulom roku boli úrody dobré, ale parametre vhodné len pre kŕmne účely. Tento rok presne opačne. Polovica z chlebovej obilniny dosiahla najvyššiu kvalitatívnu triedu E.

Anna Švecová si myslí, že najpočetnejšej obilnine pomohol biokal z bioplynových staníc, ktorým pohnojili polia. Do bioplynky vlani získali aj kurací trus. Znamenal vyšší obsah dusíka, ktorý sa následne premietol do pôdy. Bežne používajú na výrobu elektrickej energie siláž z kukurice, alebo ciroku. Na približne šesť týždňov zastúpi produkciu zo silážnych jám amarantus. Tento rok je osiaty na 300-hektároch. Pred dvoma rokmi bol len v testovaní a jeho výmery boli tri hektáre. V budúcom roku pribudne v skladbe plodín ostropestrec mariánsky.

V okrese Revúca, kde PM hospodári, je vôbec najvyššia nezamestnanosť na Slovensku. Anna Švecová to neberie ako výhodu. Kvalitní ľudia, ktorí by mali vzťah k práci, zvieratám, alebo strojom sa podľa jej slov hľadajú veľmi ťažko. Dôkazom je situácia okolo agronóma, ktorá pretrváva v Hucíne už niekoľko rokov.

„Pravdepodobne vyžadujem prístup, ktorý nie je bežný v iných spoločnostiach. Okrem dobrých výsledkov na poli, to musí byť aj dôsledná evidencia. Práve to býva kameň úrazu. Keď sa pozriem na evidenciu agronómov, ktorí tu pracovali pred tridsiatimi rokmi, tak v tom bol neuveriteľný poriadok. Tamojší agronómovia pritom nemali počítačové programy, alebo pomoc v podobe GPS systémov. Po súčasných agronómoch som evidenciu vždy dorábala sama,“ hovorí Anna Švecová.

Krehká blondínka pripomína, že nástupný plat agronóma dosahuje 1300 eur a strop pri výplate neexistuje. V regióne s viac ako dvadsaťpercentnou nezamestnanosťou ide o slušnú motiváciu.

„Osvedčil sa mi chlap z dediny. Gazda s logickým myslením, ktorý sa váži stroje. V podstate pôsobí ako agronóm. Kontroluje kvalitu a keď niekto povie, že sa niečo nedá, tak mu ukáže, ako to spraviť. Evidenciu si žiaľ stále robím sama,“ hovorí Anna Švecová, ktorá je ale spokojná, že pracuje s niekým, na koho sa môže spoľahnúť.

Tak vníma aj svojho brata, ktorý síce nepracuje priamo vo firme, ale veľa im pomáha. Má na starosti obchod s drevom, ktorému sa spoločnosť venuje najmä v zimných mesiacoch.

„Momentálne veľa komunikuje so zahraničím ohľadne dovozu nových technológií. Máme záujem vytvoriť pri bioplynových staniciach zariadenie, ktoré bude ďalším stabilizačným prvkom nášho hospodárenia,“ hovorí Anna Švecová.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments