Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Európska komisia uviedla, že predĺži o desať rokov licenciu na používanie glyfosátu

Európska komisia uviedla, že predĺži o desať rokov licenciu na používanie glyfosátu
insert_photoTASR/Roman Hanc

Európska komisia dnes oznámila, že predĺži licenciu pre používanie pesticídu glyfosát o ďalších desať rokov. Bude však potrebné dodržať nové podmienky a obmedzenia, uviedla komisia vo svojom vyhlásení. EK reagovala na dnešné hlasovanie v odvolacom výbore, kde sa zástupcovia členských štátov na návrhu, či licenciu predĺžiť, opäť nezhodli.

Na podporu či zablokovanie návrhu bola potrebná kvalifikovaná väčšina, ktorá je aktuálne definovaná ako skupina minimálne 15 krajín, v ktorých žije aspoň 65 percent únijného obyvateľstva. Takáto väčšina sa ale nenašla.

Glyfosát, ktorý je účinnou látkou napríklad v prípravku RoundUp, patrí medzi rozšírené pesticídy. Európska únia schválila používanie tejto látky do decembra roku 2022 a povolenie bolo potom predĺžené o rok do 15. decembra tohto roku. Teraz sa únia zaoberala povolením na ďalšie roky.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) tento rok v júli uviedol, že pri hodnotení vplyvov používania glyfosátu v poľnohospodárstve nenašiel “kritické oblasti”, ktoré by vyvolávali znepokojenie ohľadom zdravia ľudí a zvierat či stavu životného prostredia. Dodal však, že pre hodnotenie rizika v niektorých oblastiach chýbali údaje.

Ekologické organizácie tieto závery kritizovali. Názor úradu bol podľa nich ovplyvnený postojom chemického priemyslu, ktorý pesticíd vyrába.

“Hlboko chybný systém EÚ pre povoľovanie pesticídov zanedbáva množstvo nezávislých a recenzovaných vedeckých štúdií, ktoré popisujú súvislosti medzi glyfosátom a vážnymi zdravotnými problémami a dopadmi na životné prostredie,” uviedla vtedy organizácia Corporate Europe Observatory, ktorá sleduje vplyv veľkých firiem na rozhodovanie únijných orgánov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/Roman Hanc

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
juraj mačaj
juraj mačaj
19. november 2023 18:49

na jednej strane ochranari propaguju no till kde je glifosat nevyhnutny a ty isty ho chcu zakazat inak najvačšim spotrebitelom gligosatu su železnice a cestari

Stefan
Stefan
18. november 2023 11:56

Keby tak neurobila , tak americký držiteľ licencie by zožral svojho dvorného šaša menom európska únia .
Ako sa vo woshingtone píska , tak eú tancuje

Ja,L.
Ja,L.
18. november 2023 17:15
Odpoveď na  Stefan

Tu sa nejedná o dvorného šaša, ale o hon na čarodejnice zo strany ” eko aktivistov” ktorý v poľnohospodárstve nikdy nerobili a chceli by len prikazovať zakazovať. Som rád, že v EP zvíťazilo zdraví rozum.