Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

Európska komisia oznámila, že krátenie investičných platieb vo výške 25 percent bude pokračovať!

Európska komisia oznámila, že krátenie investičných platieb vo výške 25 percent bude pokračovať!
insert_photoScreen z vystúpenia Michaela Scannella.

Situácia v súvislosti s udelením trvalej akreditácie pre Pôdohospodársku platobnú agentúru je ešte vážnejšia, ako poľnoinfo.sk v závere minulého pracovného týždňa uviedlo. Podľa vyjadrenia Michaela Scannella, zástupcu generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI), bez ohľadu na to, ako slovenský minister v prípade akreditácie rozhodol, nie je téma v Európskej komisii vôbec uzavretá.

Komisia: Ukázať či reformy fungujú

„Pán minister povedal, prečo je podľa neho vhodné ukončiť dočasnú akreditáciu. Podľa Komisie by bolo vhodnejšie predĺžiť tú dočasnú akreditáciu na dlhšie obdobie, aby sa skonsolidovali reformy a aby sa zabezpečilo, že fungujú. Naše vyšetrovania pokračujú a odhliadnuc od toho, o čom rozhodol pán minister, pre nás je táto téma stále otvorená,“ uviedol Michael Scannell.

Vystúpenie zástupcu DG AGRI bolo súčasťou dnešnej rozpravy Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu, ktorého sa prostredníctvom telemostu zúčastnil aj minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Náš šéf rezortu rozhodnutie o udelení trvalej akreditácie obhajoval. Uviedol, že k nemu došlo na základe nezávislého auditu, externého nezávislého audítora.

O odporúčaní predĺžiť skúšobnú akreditáciu PPA do 15. februára 2022 bol minister zo strany DG AGRI informovaný ešte 14. októbra 2021. To znamená deň pred tlačovou konferenciou, keď oznámil jej trvalé udelenie. Keď sme s uvedenými informáciami konfrontovali agrorezort, v odpovedi sme sa dozvedeli, že ponuka DG AGRI nevychádzala z aktuálneho stavu poznania veci.

„Ich ponuka ale vychádzala zo stavu k ‪13. 9. 2021, kedy nemali k dispozícii výsledky personálnej kapacitnej analýzy a ani záverečnú správu nezávislého audítorského posúdenia, ktoré potvrdilo splnenie všetkých bodov akčného plánu,“ uviedol v piatok agrorezort.

Prečo by Komisia vo svojom liste vychádzala zo starých informácií, keď má k dispozícii nové zistenia napríklad európskych audítorov, sme sa už ďalej nepýtali. Dnešná odpoveď zástupcu generálneho riaditeľa DG AGRI však ponúkla určitý obraz o výhradách Európskej komisie k splneniu akreditačných kritérií.

„Najmä z pohľadu manažmentu, verifikovania, overovania, digitálnych postupov a tak ďalej. To sú veľmi rozsiahle procesy a my na základe skúseností vieme, že tieto problémy sa často ľahšie vyriešia na papieri než v praxi. Práve preto sme si mysleli, že je dôležité, aby slovenské orgány mali viac času na to, aby sa presvedčili, že sa to podarilo,“ uviedol dnes Michael Scannell.

Komisia: Nevidíme, že situácia je v súčasnosti správna

Keď sme uviedli veľmi podobné informácie v súvislosti s udelením trvalej akreditácie minulý týždeň v článku, agrorezort nás vo svojej odpovedi pokarhal.

„Záverom si dovoľujeme poukázať na skutočnosť, že takto publikované informácie sú vytrhnuté z kontextu, zrejme s cieľom zvyšovať napätie a nervozitu v rezorte,“ informoval v piatok tlačový odbor agroministerstva.

Ak napätie v rezorte zvyšuje článok poľnoinfo.sk, ktorý obecne poskytuje obraz o našich zisteniach, tak si potom nedokážeme predstaviť, čo spôsobí aktuálne vystúpenie vysokého úradníka Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Pri zástupcoch Komisie sme pritom zvyknutí čítať ich odpovede na otázky medzi riadkami. Teraz to nebolo potrebné a vyjadrenia Scannella sú veľmi jasné a priame.

„Keď sa ukázal tento podvod (pozn. poľnoinfo.sk: kauza Dobytkár), prerušili sme platby k rozvoju vidieka a odhadli sme chybovosť na 10 percent. Keď bola závažnosť podvodov čoraz vážnejšia, tak sme nie len potvrdili toto prerušenie, ale zvýšili sme sadzbu na 25 percent. A opäť nevidíme, že tá situácia je v súčasnosti správna na to, aby sme to znížili. Takže naša orientácia bude v tom, že by malo byť prerušenie na úrovni 25 percent,“ uviedol dnes prekvapujúco Michael Scannell.

V minulom týždni sme vyjadrovali obavu, či po udelení trvalej akreditácie, ktorú neodporúčala DG AGRI, dôjde k vyplateniu zadržaných platieb z druhého piliera. Dnes máme odpoveď.

Len od júna 2021 tvoria nevyplatené platby približne 60 miliónov eur. PPA okrem toho čaká ďalšie vyhodnocovanie žiadostí a následné vyplácanie projektov. Je otázne, ako sa minister postaví k úhradám, ak korekcia DG AGRI zostáva aj po udelení trvalej akreditácie vo výške 25 percent z vyplatenej sumy. Ministerstvo prostredníctvom PPA vyplatiť prostriedky môže, štvrtina z uhradených zdrojov však nebude Komisiou refinancovaná.

Prepojenie na videozáznam dnešnej rozpravy Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (možnosť zvoliť si slovenský jazyk). 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Screen z vystúpenia Michaela Scannella.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments