Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Euro je už na Slovensku: Ryža je drahšia, chlieb je lacnejší

Euro je už na Slovensku: Ryža je drahšia, chlieb je lacnejší
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zahraničné média pozorne sledovali zavedenie eura na Slovensku. Podľa ich prieskumov mierne zdraželo mäso, ryža či syr, ale lacnejší je chlieb, mlieko, benzín alebo autá. Tak vyzerá situácia počas prvých dní po zavedení eura na Slovensku.

Slovenský štatistický úrad na začiatku januára skúmal ceny v obchodoch. Zo 73 druhov tovaru v obchodoch stúpli ceny 32 položiek, u šestnástich sa ceny nezmenili, lacnejších bolo 25 druhov tovarov.

Vzrástla ceny ryže, kurčiat, trvanlivých salám alebo syrov. Drahšie boli tiež jablká, banány alebo zemiaky. Kilogram ryže zdražel asi o desať centov, podobný nárast cien zaznamenali aj ďalšie tovary.

Naopak lacnejší bol na pultoch obchodov chlieb, mlieko, paprika, alebo paradajky. Lacnejší je tiež benzín a nafta – liter Naturalu 95 stojí menej ako jedno euro. Podľa denníka Sme sa zavedenie eura podpísalo aj na nižších cenách áut.

Na zavedenie eura reagovali aj niektoré slovenské obchodné reťazce. Tie zaokrúhlili ceny nadol a to aj v prípadoch, keď mohli ceny zvýšiť.
„Ceny všetkých tovarov sme pri prechode na euro zaokrúhlili smerom dolu,” povedal hovorca Kaufland-u Martin Gärtner.

Autor článku: Zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk spracoval Martin German
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments