Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

EÚ vyšetruje SR pre obmedzenia pri pôde

Európska komisia (EK) dnes v rámci pravidelných mesačných hlásení o opatreniach prijímaných voči členským krajinám EÚ, za účelom dodržiavania spoločnej legislatívy oznámila, že začala konanie vo veci porušenia predpisov voči Bulharsku, Litve, Maďarsku a Slovensku v oblasti investičných obmedzení týkajúcich sa poľnohospodárskej pôdy.

Komisia sa rozhodla oficiálne požiadať uvedené štyri členské krajiny, aby predložili vyjadrenia k ich právnym predpisom upravujúcim nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy. Tieto právne predpisy obsahujú niekoľko ustanovení, ktoré podľa práva EÚ možno považovať za obmedzenia voľného pohybu kapitálu a slobody usadiť sa.

Akékoľvek obmedzovanie týchto základných slobôd vyplývajúcich zo zmluvy musí byť riadne odôvodnené a v súlade so zásadami nediskriminácie a proporcionality. Členské štáty môžu stanoviť vlastné pravidlá na podporu rozvoja vidieka, na udržiavanie pôdy na poľnohospodárske účely a na zabránenie špekulatívnemu tlaku na ceny pôdy, musí to však byť v rámci mantinelov, ktoré sú na tento účel stanovené v právnych predpisoch EÚ.

Komisia sa domnieva, že sporné vnútroštátne ustanovenia obsahujú určité obmedzenia, ktoré môžu ponechávať priestor na diskriminačné zaobchádzanie s investormi z iných členských štátov.

Patria sem: podmienka trvalého pobytu v danej krajine; obmedzenia týkajúce sa osôb bez miestneho bydliska alebo bez predchádzajúcich miestnych podnikateľských aktivít; obmedzenia týkajúce sa osôb bez odborných znalostí; obmedzenia pri postúpení využívania pôdy alebo obmedzenia týkajúce sa právnických osôb, ako aj právnej neistoty, ktorá sa vzťahuje na predchádzajúce schválenie kúpnych zmlúv.

Žiadosti EK majú podobu formálnej výzvy, ktorá predstavuje prvý stupeň konania vo veci porušenia predpisov podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Dotknuté členské štáty majú dva mesiace na poskytnutie príslušných odpovedí.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jano
jano
29. marec 2015 12:28

Do akej Únii sme sa to dostali, keď nás ide vyšetrovať pre zlý zákon o nadobúdaní pôdy. Možno nie je dokonalý ale aspoň priniesol nejaké pravidlá. Treba si naštudovať obmedzenia v iných krajinách a nakoniec zistíme ,že až také prísne ani nie su. V krátkom článku :(www.rokovania.sk/File.aspx/Index/Mater-Dokum-159016) je možné sa… Celý komentár »

Mia
Mia
29. marec 2015 12:39

Zakon je zly a vdakabohu uz o nas nerozhoduju len lokalni zlodejickovia. Nalety maju na svedomi prave velke akciovky- naslednici niekdajsich druzstiev. Zakon bol prioritne vytvoreny pre nasich oligarchov, nijako nebrani zahranicnemu investorovi dostat sa k nasej pode. Stazil podmienky a vlastne uplne znemoznil ziskat podu fyzickym osobam a malym… Celý komentár »

Anonym
Anonym
30. marec 2015 11:57

Zákon nie je dobrý pre európsku juntu – tá má záujem pôdu a územie SR kolonizovať.Robí to na čo ZSSR ani vo sne nepomyslelo – jednoducho výpredaj a rozklad SR napreduje nakoľko sa euro hydra nemôže uchytiť na Ukrajine a stojí ju to veľa peňazí. To, že je zákon zlý… Celý komentár »

Anonym
Anonym
30. marec 2015 12:51

Pre anonyma: nato, aby sme vymreli, nam staci Fico. Pozri si demograficke statistiky. EU s tym nema nic.

All Capone
All Capone
2. apríl 2015 9:53

Zákon bol prijatý pre mafistické zoskupenia,ktoré začali fungovať na zdevastovaných poľnohospodárskych družstvách. Podarilo sa im okradnúť vlastníkov o užívacie práva v roku 2003 pri verifikácii produkčných blokov.Teraz si presadili zákon ako im ukradnúť aj vlastníctvo.Malý farmár nemá pre administratívnu náročnosť kúpy pôdy žiadnu šancu kúpiť si ju.

Buduci minister
Buduci minister
3. apríl 2015 9:17

Ja by som vyvlastnil vsetky zahranicne podniky v polnohospodarstve alebo zobral narok na podu spf

študent
študent
4. november 2015 9:45

vedeli by ste mi prosím poskytnúť Opatrenie alebo link, kde by som si ho mohol prečítať?