Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

EÚ povolila na 10 rokov používanie piatich GMO

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 1001

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že prijala rozhodnutie o autorizácii piatich geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na používanie pre oblasť krmív a potravín.

Exekutíva EÚ spresnila, že rozhodnutia o autorizácii nezahŕňajú použitie týchto GMO na pestovanie. 

Rozhodnutie eurokomisie sa týka dvoch nových povolení pre kukuricu MON 87427 x MON 89034 x NK603 a kukuricu 1507 x 59122 x MON 810 x NK603. Zároveň EK rozhodla o obnovení troch už existujúcich povolení – pre kukuricu DAS-59122-7, kukuricu GA21 a cukrovú repu H7-1.

Komisia upozornila, že všetky tieto geneticky modifikované organizmy prešli komplexným povoľujúcim postupom vrátane priaznivého vedeckého hodnotenia zo strany Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Všetky členské štáty EÚ mali právo vyjadriť svoj názor v rámci Stáleho výboru EK pre rastliny, zvieratá, krmivá a potraviny a následne aj v odvolacom výbore a výsledkom ich postoja je, že Európska komisia získala právnu podporu členských krajín, aby pokračovala v rozhodnutiach týkajúcich sa uvedených plodín.

Povolenia pre spresnené typy geneticky modifikovanej kukurice a cukrovej repy sú platné po dobu desať rokov. Akékoľvek výrobky vyrobené z týchto GMO plodín budú podliehať prísnym predpisom EÚ o označovaní a sledovateľnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1178 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. JB
  7. augusta 2018

  No a je to tu! Len nedávno nám v TV hučali do hláv,že nesúhlasime s nákupom, resp.predajom a pestovanim GMO na Slovensku. Vidno, ako sme sa poka…li pred tým “ amikom“,lebo Čina mu kopla do zadku s clom na dovoz poravín z GMO. Teraz to „amiko“ nanútil cez Junkera pre EU. Junker by už mohol ísť do starobného dôchodku,skôr než sa rozpadne celá EU,no už to nie je ďaleko !!!

  Odpovedať
 2. stary gazda421
  12. augusta 2018

  JJB chceš mat zo slovenska asi Ukrajinu

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.