Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EÚ chce sankcionovať Rusko

EÚ chce sankcionovať Rusko
insert_photo

Európska únia požiada Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o schválenie sankcií, ktoré chce uvaliť na Rusko. Moskva podľa Bruselu nesplnila rozhodnutie WTO týkajúce sa zákazu dovozu ošípaných a bravčového mäsa. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. EÚ predloží žiadosť 3. januára, čím začne ďalšie kolo sporu, ktorý sa vlečie od roku 2014.

WTO tento rok vo februári rozhodla v neprospech Ruska, krajina preto súhlasila, že všetko zosúladí s pravidlami WTO do 6. decembra. To sa podľa EÚ nestalo, preto žiada WTO o povolenie uložiť sankcie v hodnote celkového vývozu v roku 2013, každý rok zvýšené o 15 percent.

V roku 2013 predstavovala hodnota exportu bravčového z EÚ do Ruska asi 1,4 miliardy eur (40 miliárd Kč). Rusko sa tak v tom období podieľalo na celkovom vývoze bravčového z EÚ zhruba jednou štvrtinou.

Rusko zaviedlo zákaz začiatkom roka 2014, keď sa objavilo niekoľko prípadov afrického moru ošípaných v niektorých oblastiach EÚ. Moskva sa pritom odvolávala na sanitárne a fytosanitárne opatrenia povolené podľa pravidiel WTO.

Rusko sa stalo členom WTO v auguste 2012. O členstvo sa usilovalo približne 19 rokov a bolo najväčšou ekonomikou a jediným členom skupiny G20, ktorý dovtedy stál mimo tejto organizácie.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments