Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR

Emil Macho: Sme vazalmi šialenej politickej situácie

Emil Macho: Sme vazalmi šialenej politickej situácie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí poľnohospodári a potravinári sa stali vazalmi absurdnej politickej situácie. Namiesto kontinuálneho riadenia rezortu odborníkmi na čele s ministrom a štátnymi tajomníkmi sa za ostatné tri roky na najdôležitejších postoch rezortu vystriedalo až 27 ľudí. Odchodom Samuela Vlčana vyvstáva mimoriadne zásadná otázka: kto vlastne bude rezort na najbližšie obdobie riadiť?

Postoj Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je jednoznačný. V tejto mimoriadne politicky a ekonomicky nestabilnej situácii potrebujeme na čele rezortu skutočného profesionála, nie politického nominanta bez dostatočných skúseností.

Odchod povereného ministra Samuela Vlčana navyše prichádza v mimoriadne nestabilnom a náročnom období, keď sú poľnohospodári a potravinári vystavení dramatickým dôsledkom vojny na Ukrajine a zásadným zmenám výroby potravín, ktoré súvisia s novou Spoločnou poľnohospodárkou politikou a zelenými pravidlami Bruselu.

Slovenskí poľnohospodári a potravinári neustále volajú po stabilnom vedení rezortu, pretože pokračujúce personálne zmeny neprispievajú k ozdravnému procesu agropotravinárstva. Zakaždým sa komunikácia so samosprávnou organizáciou a novým vedením ministerstva či rezortných organizácií začína odznova, čo spomaľuje riešenie problémov. Vzniknutá situácia preto Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru absolútne neteší a s napätím bude očakávať, ako sa uzavrie.

„Za tri roky sme zažili 2 ministrov, 6 štátnych tajomníkov a 19 generálnych riaditeľov na kľúčových pozíciách. A v tejto situácii víťaz posledných volieb a človek, ktorý si vybral náš rezort, sa z nášho pohľadu de facto vysmieva poverenému premiérovi, že už bude štvorjediný člen vlády. Sme vazalmi šialenej politickej situácie. Stav je natoľko vážny, že rezort musí riadiť skutočný odborník rešpektovaný medzi poľnohospodármi a potravinármi, ktorý nebude mať čas na zaúčanie sa. Žiadame pani prezidentku, aby tento dôležitý fakt zobrala do úvahy pri svojom ďalšom postupe,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Pred nami stoja v krátkej dobe naliehavé a neodkladné výzvy. Máme krátky čas na uzatvorenie podávania žiadostí o tohtoročné priame platby. Je tu nedoriešených veľa zásadných otázok. Bez schopného, zodpovedného a rešpektovaného odborníka sa tieto otázky nedajú správne uchopiť. Krajina, agropotravinárstvo a v neposlednom rade aj samotní spotrebitelia čelia dôsledkom inflácie, vojny na Ukrajine či dozvukom pandémie. K tomu je nutné riešiť na európskej úrovni aj aktuálnu problematiku ukrajinského obilia.

Autor článku: Jana Holéciová - SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Dano
Dano
5. máj 2023 15:22

Bc. Macho sa snaží opätovne na seba upozorniť po jeho nenaplnených ambíciách stať sa ministrom?

realista
realista
6. máj 2023 9:33
Odpoveď na  Dano

a nemá pravdu? Ináč, ak ste si nevšimol je hlavným predstaviteľom stavovskej organizácie…..

Dano
Dano
7. máj 2023 10:32
Odpoveď na  realista

To, že celý sektor poľnohospodárstva a agropotravinárstva je vo vážnych problémoch vieme všetci viac ako dekádu, takže áno, článok je ,,prevratným” zistením :). A čo chcete povedať tým, že je predseda SPPK? Dokonca už druhé obdobie, takže by sme asi aj mohli vyhodnotiť výsledky, však?

Eva
Eva
8. máj 2023 17:19
Odpoveď na  Dano

To si naozaj myslíte, že by nebol dobrým ministrom, či..!

Stefan
Stefan
5. máj 2023 21:46

A to musíme ešte do 15. mája stihnúť odoslať debilné informačné listy na ministerstvo . Na nič to nie je dobré , iba na šikanovanie a vydieranie poľnohospodárov .

SHR
SHR
8. máj 2023 15:14
Odpoveď na  Stefan

Od nového ministra by sme očakávali aby okamžite zrušil informačné listy, totiž všetky údaje sú vyžiadané millionkrát na ÚKSUP, na PPA, na štatistický úrad, na daňový úrad, snažia len vynútiť nejakú chybu alebo nezrovnalosť medzi údajmi aby mohli prísť kontrolovať. Nehovoriac o bankovom účte……

Eva
Eva
8. máj 2023 17:37
Odpoveď na  SHR

SHR- 100 bodov!!!

Eva
Eva
8. máj 2023 17:31
Odpoveď na  Stefan

Štefan, mate svätú pravdu!!!, pritom by stačilo doplniť niektoré kolonky do výkazov pre štatistiku, ako je Poľ 01-4., ale nie prečo by sme poľnohospodárom uľahčovali prácu, keď celé dni čakajú na ministerských úradníkov, kedy budú tieto výkazy potrebovať, aby im ich mohli s radosťou poslať, a ako ináč, elektronický!!! Dúfam,… Celý komentár »

Eva
Eva
8. máj 2023 17:46

A keď už píšem, rada by som vedela,kedy budú schválené žiadosti a uzatvorené zmluvy na žiadosti o NFP z výziev na poľnohosp.stoje? alebo už nezostalo? či…