Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zo sveta

EK: Česká republika môže pomôcť poľnohospodárom pri splácaní pôžičiek

EK: Česká republika môže pomôcť poľnohospodárom pri splácaní pôžičiek
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Česká republika bude môcť zo štátnej pokladnice pomôcť splácať pôžičky poľnohospodárom, ktorí boli zasiahnutí koronavírusovou krízou. Európska komisia schválila program, prostredníctvom ktorého bude môcť česká vláda poskytnúť malým a stredným poľnohospodárskym podnikom až miliardu korún (37,5 milióna eur). Komisia to dnes oznámila v tlačovej správe.

Česká republika chce až piatim tisíckam poľnohospodárov pomôcť splatiť až polovicu hodnoty ich nezaplatených úverov. Na jeden poľnohospodársky podnik má pritom pripadnúť maximálne 150 tisíc korún (5 630 eur).

Únijná exekutíva konštatovala, že program je v súlade s upravenými pravidlami štátnej pomoci, ktorými Brusel kvôli dopadom pandémie covidu-19 povolil bežne zakázané finančné zásahy vlád do konkurenčného prostredia. Pomoc s pôžičkami nepresiahne najvyššiu povolenú sumu na jednu firmu, ktorá je 100.000 eur (2,7 milióna korún). Program pobeží najviac do konca tohto roka, ako požaduje Komisia.

Komisia pravidlá štátnej pomoci v rámci série koronavírusových opatrení uvoľnila v marci s cieľom pomôcť financovať zdravotníctvo a firmy najviac zasiahnuté krízou.

Brusel už odvtedy schválil stovky žiadostí členských štátov, niekoľko z nich tiež Českej republike. Medzi tie najväčšie patrí v máji schválená štátna pomoc za 142 miliárd korún pre veľkých českých exportérov, ktorých podnikanie zasiahli koronavírusové obmedzenia. Tento týždeň Komisia potvrdila aj päť miliárd korún, ktorými chce Česko prispieť na platbu nájmov firiem v kríze.

EUR 1 = 26,623 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments