Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Dovoz agrokomodít môže prevýšiť ich vývoz o miliardu eur

Dovoz agrokomodít môže prevýšiť ich vývoz o miliardu eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pasívne saldo v zahraničnom obchode (ZO) SR dosiahlo v rokoch 2007 a 2008 v agrokomoditách historicky najvyššiu úroveň. „Keďže medziročne bolo vyššie aj v prvých 7 mesiacoch roka 2009, tak reálne sa jeho úroveň môže za celý uplynulý rok priblížiť až k hranici 1 miliardy eur, predstavujúcej približne tretinu domácej hrubej potravinárskej výroby,“ konštatoval pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Pasívum zahraničného obchodu sa v ostatných rokoch zvýšilo podľa neho vo všetkých základných sledovaných agrokomoditách.

„Najviac zarážajúce je jeho zdvojnásobenie v kategórii tukov, olejov a voskov, na čom sa podieľa aj nevýhodné daňové prostredie pre metylester repky olejnej (MERO) a zvýšené dovozy surového repkového oleja na jeho prípravu,“ spresnil.

Nemec pripomenul, že táto kategória zaznamenala najväčší medziročný nárast importu aj pri porovnaní rokov 2008 a 2007, a to až o 85,8 %.

„Vysokú dynamiku medziročne zaznamenal aj dovoz mäsa a jedlých drobov o 27 %, mlynských výrobkov, sladu a škrobu o 50,5 % a rastlinných pletacích výrobkov o 64,7 %,“ dodal hovorca SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments