Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Cukru bude dostatok pre všetkých, jeho dovoz je zbytočný

Cukru bude dostatok pre všetkých, jeho dovoz je zbytočný
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Cukru bude dostatok pre všetkých, jeho dovoz je zbytočný. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pri príležitosti ukončenia cukrovarníckej kampane 2021/2022.

Priblížila, že slovenskí pestovatelia cukrovej repy a producenti cukru majú za sebou náročnú cukrovarnícku kampaň. Minuloročné aprílové mrazy poškodili viac ako 5000 hektárov (ha), čo predstavuje vyše 20 % osiatej výmery. Cukrovú repu preto museli viacerí pestovatelia najmä v okresoch Levice, Šaľa, Topoľčany a Trnava siať nanovo. Dokopy osiali nanovo 18 % pestovanej výmery.

Poľnohospodári však aj vďaka svojim skúsenostiam a kvalitným osivám podľa nej dokázali zabezpečiť výbornú úrodu repy s druhou najvyššou cukornatosťou v celej histórii meraní v hodnote 17,29 % (oproti predchádzajúcej cukrovarníckej kampani cukornatosť vzrástla o 2,84 %.). Cukrovú repu pozbierali z plochy 22.063 ha s priemernou úrodou 62,63 ton/ha.

Upozornila, že pestovateľom a aj obom cukrovarom (v Seredi a Trenčianskej Teplej) sa počas ostatnej cukrovarníckej kampane výrazne zvýšili vstupy do výroby. Pestovateľom napríklad pre drahé hnojivá, producentom cukru pre nárast cien energií.

Dôležité je obhájiť strategický plán

„Oba cukrovary sú najväčšími spotrebiteľmi zemného plynu v rámci potravinárskeho priemyslu na Slovensku. Aktuálny vývoj cien cukru v žiadnom prípade nevykompenzuje nárast cien plynu, elektriny, ale aj ďalších vstupov (koks, vápenec, obaly, doprava), ktoré cukrovarníckemu priemyslu prinesú zvýšenie nákladov v miliónoch eur,“ uviedol predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku a zároveň predseda predstavenstva cukrovaru v Trenčianskej Teplej – Považský cukor Michal Abelovič.

Počas kampane sa podľa Holéciovej spracovalo v oboch cukrovaroch 1.381.695 ton cukrovej repy, z ktorých sa vyrobilo 210.365 ton cukru. Pri ročnej priemernej spotrebe Slovákov 170.000 až 175.000 ton cukru tak slovenskí pestovatelia a producenti dokázali aj napriek sťaženým podmienkam zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe cukru i na ďalší rok.

„Vyrobiť toľko cukru, koľko na Slovensku skonzumujeme, a dokonca aj viac, nie je samozrejmosťou. Potvrdzuje to, že vertikála repa-cukor je naďalej jednou z posledných plne funkčných vertikál v rámci pestovania plodín, ich spracovania a výroby potravín. Žiadny cukor zo zahraničia v našich obchodoch nepotrebujeme. Vieme ho zabezpečiť z vlastných zdrojov dostatok na celý rok a vieme aj udržať zamestnanosť na vidieku,“ zdôraznil Adrián Šedivý, konateľ spoločnosti Slovenské cukrovary v Seredi.

Holéciová poznamenala, že pestovatelia a aj producenti cukru sa aktuálne pripravujú na nové pravidlá, ktoré súvisia s budúcou novou Spoločnou poľnohospodárskou politikou (CAP) EÚ. Strategický plán CAP, ktorý už schválila vláda SR a ktorý bude teraz pripomienkovať Európska komisia (EK), dáva podľa nej predpoklad, že pestovanie cukrovej repy bude v budúcnosti podporené v dostatočnom objeme.

„Momentálne je však mimoriadne dôležité, aby strategický plán dokázali naši vyjednávači pred EK aj obhájiť. Za záujmy Slovenska a výrobu základných potravín v potrebnom množstve sa musia teraz razantne postaviť aj naši úradníci v Bruseli,“ uzavrel predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments