Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Vypískaný minister aj hnoj na koľajniciach

ČR: Vypískaný minister aj hnoj na koľajniciach
insert_photoFacebook Agrárna komora ČR - protest 7.3.2024

Pred úradom vlády v Prahe sa dnes uskutočnila demonštrácia nespokojných českých poľnohospodárov proti národnej politike. Zúčastnila sa na nej asi tisícka ľudí, povedala ČTK pred 16:00 hovorkyňa Agrárnej komory ČR Barbora Pánková.

Celkovo dnes podľa nej do Prahy prišlo 3000 až 4000 poľnohospodárov a 1000 kusov poľnohospodárskej techniky. Po skončení akcie sa jeden z protestujúcich dostal za zátarasy pred úradom vlády a polícia ho zadržala.

Na demonštranta, ktorý sa dostal za zátarasy, podľa spravodajkyne ČTK policajti kľačali a potom ho naložili do policajného auta. Inak bola demonštrácia pomerne pokojná.

Hnoj na koľajniciach

Z hlavného mesta začali poľnohospodári so svojou technikou odchádzať okolo 13:30. V Letenskom tuneli v Prahe došlo k zrážke traktora a osobného auta, jeden človek bol pritom zranený, povedal ČTK policajný hovorca Ján Daněk.

Jeden z poľnohospodárov dnes pred úrad vlády a na priľahlé električkové koľaje vysypal hnoj, a obmedzil tak prevádzku MHD. Policajti ho zadržali, je podozrivý z viacerých priestupkov. Hromada hnoja bola krátko po 15:00 podľa spravodajcu ČTK na mieste už odpratávaná.

„Priviezli sme vám kus vidieka, pretože tí ľudia, čo tu dnes sú, pracujú od rána do večera, aby uživili tento národ,“ povedal predseda Poľnohospodárskeho zväzu Martin Pýcha.

Medzi nespokojných farmárov prišiel tiež minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL). Ľudia na neho pískali a pokrikovali Demisiu alebo Výborný do hnoja.

Poľnohospodári: Vláda neplní sľuby

Prezident Agrárnej komory Jan Doležal a predseda Poľnohospodárskeho zväzu Pýcha dnes na demonštrácii zopakovali, že vláda neobhajuje záujmy českých poľnohospodárov a neplnej svoje sľuby. Domáce poľnohospodárstvo sa podľa nich nachádza v kritickom stave a farmári už nemajú kam ustupovať.

Doležal aj Pýcha sa dnes tiež opäť postavili proti lacnému dovozu z tretích krajín, a to predovšetkým obilia z Ukrajiny. Rastie podľa nich ale tiež dovoz obilnín a olejnín z Ruska. Proti dovozu z krajín, ktoré nemusia spĺňať rovnaké podmienky ako tie v Európskej únii, je potrebné poľnohospodárov brániť, pretože inak strácajú svoju konkurencieschopnosť, uviedli.

Minister Výborný dnes novinárom povedal, že bude spoločne s premiérom Petrom Fialou (ODS) požadovať, aby sa obilie a olejniny dostali na sankčný zoznam proti Rusku.

Vláda podľa Doležala a Pýchu ďalej zhoršila situáciu poľnohospodárov tým, že zvýšila daň z nehnuteľnosti alebo sociálneho poistenia. Nie je tiež pravda, že sa snaží znižovať byrokratickú záťaž, tá naopak rastie, povedali. Pýcha dnes uviedol, že poľnohospodári bojujú o svoju existenciu a za svoju prácu nedostávajú adekvátne zaplatené.

„Počúvame len sľuby,“ povedal.

Minister vystúpil

Český minister poľnohospodárstva dnes demonštrujúcim zopakoval, že vláda tento rok pridá peniaze na dobré životné podmienky zvierat a na budúci rok podporí zamestnanosť na vidieku zľavami na sociálnom poistení u zamestnancov. Protestujúci ho prekrikovali, minister niekoľkokrát žiadal o kľud. Podujatie ako dnešná demonštrácia podľa neho skôr škodia obrazu českého vidieka v očiach verejnosti.

Poľnohospodári požadujú od vlády podporu zamestnanosti na vidieku, nekrátenie podpôr pre dobré životné podmienky zvierat, vrátenie zdanenia pôdy na úroveň pred konsolidačným balíkom, prípadne nezdanenie priamych platieb.

Nemajú udržateľnú koncepciu?

Od dnešného protestu sa dištancovalo vedenie Asociácie súkromného poľnohospodárstva. Jej predseda Jaroslav Šebek v tlačovej správe zaslanej ČTK uviedol, že za súčasný stav sektora nesie zodpovednosť tiež Agrárna komora a Poľnohospodársky zväz, ktoré sa na vytváraní poľnohospodárskej politiky vo veľkej miere podieľali.

„Je holým faktom, že tieto organizácie nemajú žiadnu dlhodobo udržateľnú koncepciu poľnohospodárstva a prichádzajú len s populizmom ďalších finančných požiadaviek na štát a daňových poplatníkov,“ uviedol.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Agrárna komora ČR - protest 7.3.2024

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments