Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Priame platby nebudú mať strop, menší poľnohospodári z nich ale dostanú väčší podiel

ČR: Priame platby nebudú mať strop, menší poľnohospodári z nich ale dostanú väčší podiel
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Priame platby vyplácané českým poľnohospodárom nebudú mať obmedzenia pre veľké podniky, menší farmári z nich ale dostanú väčší podiel. Klesne aj maximálna výška investičnej podpory. V utorok večer sa na tom zhodla koaličná rada, informoval ČTK hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.

Na redistributívnu platbu 23 percent

Doteraz ministerstvo v návrhu vyplácania podpôr na roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximálnej výšky dotácie veľkým poľnohospodárskym podnikom. V utorok večer proti tomu pred úradom vlády na akcii zorganizovanej Agrárnou komorou ČR a Poľnohospodárskym zväzom ČR protestovalo niekoľko tisíc ľudí.

Na takzvanú redistributívnu platbu, teda dotáciu na podporu prvých 150 hektárov u každej firmy, má ísť podľa nového návrhu 23 percent z celkovej čiastky určenej na priame platby. Doteraz to bolo desať percent.

V režime ekologického poľnohospodárstva by podpora mala byť až 819 eur (20.000 CZK) na jeden hektár. Horný limit pre investičnú dotáciu na jeden projekt bude 1,23 milióna eur (30 miliónov korún), v minulosti to pritom bolo až 6,15 milióna eur (150 miliónov), z čoho podľa ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ťažili predovšetkým veľké podniky.

Nový návrh podľa ministerstva poľnohospodárstva umožní výrazne vyššiu podporu malých a stredných poľnohospodárov.

Strategický plán po roku vyhodnotia

“Som rád, že sa nám podarilo nájsť kompromis, ktorý rešpektuje reálnu situáciu v našom poľnohospodárstve. Výrazne podporíme menších poľnohospodárov a tých, ktorí chcú robiť niečo navyše pre našu krajinu, súčasne ale bude zaistená aj dostatočná podpora pre väčšie podniky, ktoré budú hospodáriť v súlade s dotačnými pravidlami,” uviedol Nekula.

Ministerstvo poľnohospodárstva návrh schválený na koaličnej rade, pred odoslaním Európskej komisii, prerokuje s neziskovými organizáciami a ďalšími partnermi. Podľa Bílého sa koaličná rada tiež dohodla, že po prvom roku fungovania nových parametrov ich nastavenie vyhodnotí a prípadne ich upraví pre ďalšie obdobie.

Miera spolufinancovania Programu rozvoja vidieka v budúcom dotačnom období bude podľa návrhu 65 percent, čo požadovali takmer všetky poľnohospodárske organizácie, uviedlo aj ministerstvo. V končiacom programovom období to bolo 35 percent. Podpora tak bude podľa ministerstva porovnateľná s ďalšími štátmi Európskej únie a umožní českým poľnohospodárom zostať konkurencieschopnými. Spolufinancovanie PRV na Slovensku je navrhnuté na úrovni 36,92 percenta.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments