Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Zo sveta

ČR: Ak si kúpite časopis, dozviete sa reakciu ministra na demonštrácie poľnohospodárov

ČR: Ak si kúpite časopis, dozviete sa reakciu ministra na demonštrácie poľnohospodárov
insert_photoFacebook Zemědělský svaz ČR

Proti nastaveniu pravidiel vyplácania dotácií dnes (8. júna 2022) v Prahe demonštrovalo asi 2000 českých poľnohospodárov. Prekáža im, že dotácie zvýhodňujú malých farmárov. Podľa prezidenta Agrárnej komory ČR Jána Doležala sa kvôli novému nastaveniu ocitnú poľnohospodári na hranici prežitia. Minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka (KDU-ČSL) povedal, že vláda podporí živočíšnu výrobu a pestovateľov citlivých komodít, ako sú napríklad pestovatelia zemiakov.

Protestnú akciu začali poľnohospodári okolo 09:30 zhromaždením vo veľkej sále Lucerny. Doležal na zhromaždení povedal, že presun peňazí k menším farmárom povedie k tomu, že stredné a väčšie podniky nebudú schopné konkurovať firmám z okolitých krajín. Podľa neho sú väčšie firmy zásadné pre zabezpečenie potravinovej bezpečnosti.

Podľa Jurečku, ktorý na akcii zastúpil ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), nepovedie nové nastavenie poľnohospodárskej politiky k likvidácii českého poľnohospodárstva.

Nie som agrobarón alebo Naša práca, vaše potraviny

Predpoludním sa poľnohospodári zhromaždili na Václavskom námestí, odkiaľ sa sprievodom vydali na úrad vlády na Malej Strane. Sprievod po ceste obmedzil dopravu, podľa polície sa však obišiel bez narušenia verejného poriadku. Demonštranti potom pokračovali v proteste pred sídlom vlády, ktorá v tom čase zasadala.

Účastníci pískali, trúbili, bubnovali a skandovali heslá ako Chceme rovnaké podmienky, Už sme tu alebo Bude hlad. Niektorí ľudia si priniesli transparenty s nápismi Nie som agrobarón alebo Naša práca, vaše potraviny. Demonštrácia pred Úradom vlády sa skončila okolo 14.30.

Redistributívna platba

Komora aj Poľnohospodársky zväz už od januára protestujú proti zmenám v nastavení dotácií na obdobie medzi rokmi 2023 až 2027. Kritizujú vládne rozhodnutie zmeniť nastavenie takzvanej redistributívnej platby, ktorú poľnohospodári dostávajú na prvých 150 hektárov pôdy. Na ďalšie dotačné obdobie bude na túto oblasť vyčlenených 23 percent z celkovej sumy na priame platby. Pôvodne bolo plánovaných desať percent. Viac peňazí tak dostanú malí farmári.

Minister pôdohospodárstva Nekula, ktorý sa akcie nezúčastnil kvôli covidovej izolácii, popoludní na sociálnej sieti Twitter napísal, že bude na dnešné aj predchádzajúce nátlakové akcie Agrárnej komory a Poľnohospodárskeho zväzu reagovať vo štvrtkovom vydaní časopisu Reflex.

„Nechcem vopred obsah prezrádzať, rozhovor je to ale veľmi otvorený,“ uviedol.

Protestnú akciu kritizovala Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR, ktorá zastupuje hlavne malých farmárov. Asociácia dlhodobo poukazuje na to, že podpora v poľnohospodárstve je v Česku nastavená oveľa viac v prospech veľkých firiem. Podľa malých farmárov Agrárna komora a Poľnohospodársky zväz používajú v argumentácii polopravdy aj vyložené klamstvá, prekrúcajú čísla, zneužívajú obavy z dopadov vojny na Ukrajine, strašia verejnosť hladomorom a vyvíjajú neférový nátlak na politikov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Zemědělský svaz ČR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments