Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Ciolos privítal pozíciu europarlamentu k novej SPP

Ciolos privítal pozíciu europarlamentu k novej SPP
insert_photoKomisár Ciolos na návšteve Slovenska

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos privítal včerajšie hlasovanie poslancov Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu k vytvoreniu rokovacích pozícií o Spoločnej poľnohospodárskej politike. Podľa jeho slov europoslanci prijali väčšinu zo všeobecných princípov poľnohospodárskej legislatívy navrhovanej Európskou komisiou.

Komisár Ciolos ocenil, že europoslanci odobrili zastropovanie priamych platieb, pričom 30 % z priamych platieb je určených na zazeleňovanie. Tieto platby budú tiež podmienené udržateľnými poľnohospodárskymi praktikami a politikou na rozvoj vidieka prispôsobenou lokálnej biodiverzite a udržaniu pasienkov.

„Stredajšie hlasovanie Európskeho parlamentu znamená významný krok vpred v procese reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ uviedol Ciolos a dodal, že EP dnes z vyplývajúcich spolurozhodovacích právomocí vytvoril solídny priestor na ďalšie rokovania o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Ciolos vyjadril nádej, že sa čoskoro podarí získať mandát na rokovanie aj Rade EÚ pre poľnohospodárstvo, a potom sa už konečne rozbehnú trojstranné rokovania (EK, EP, Rada) o veľkej reforme európskeho poľnohospodárstva. Komisár dúfa, že sa tieto rokovania podarí uzavrieť ešte do letných prázdnin. Komisiou navrhovaná reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky by mala začať platiť od roku 2014.

Europoslanci schválili projekt reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá predvída premenu terajšieho systému agrárnych subvencií do ekologickejšej a účinnejšej podoby, čo sa má realizovať aj zastropovaním priamych platieb.

 Poslanci EP hlasovali za zrovnovážnenie subvencií pre malých poľnohospodárov, keď schválili finančný strop 300.000 eur na podporu veľkých fariem. V súčasnosti až 90 % subvencií putuje na účet veľkých agropodnikov, pričom existujú určité výnimky pre poľnohospodárske družstvá.

Europoslanci podporili aj návrh, aby iba takzvaní aktívni farmári boli cieľovou skupinou pre europlatby. Aby sa neopakovali situácie, keď z peňazí určených na poľnohospodárstvo sa budovali golfové ihriská či malé letiská. Zostáva však na rozhodnutí každého členského štátu EÚ, ako zadefinuje pojem „aktívny poľnohospodár“.

Autor článku: Jaromír Novak - spravodajca TASR v Bruseli

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
22. marec 2013 10:13

Horný príspevok ako reklama na potenciu vystihuje podstatu. Treba mať nie len pevné v nohaviciach, ale aj v hlave lebo hovoríme o spoločnej politike, ktorá má spoločné len jedno – ako vycicať z postkomunistických krajín aj ten zbytok