Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Český premiér chce na výstave Zem živiteľka rokovať s potravinármi o cenách a ich ziskoch

Český premiér chce na výstave Zem živiteľka rokovať s potravinármi o cenách a ich ziskoch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Zem živiteľka 2022

O cenách potravín a tohtoročných ziskoch potravinárskych firiem chce na výstave Zem živiteľka v Českých Budějoviciach vo štvrtok rokovať s predstaviteľmi odboru premiér Petr Fiala (ODS). Stretnutia sa zúčastnia napríklad generálny riaditeľ mliekarne Madeta Milan Teplý, prezidentka Potravinárskej komory ČR Dana Večeřová či zástupcovia Zväzu pekárov a cukrárov ČR a Českého zväzu spracovateľov mäsa.

Situácia v poľnohospodárstve sa zlepšila

Hodnota poľnohospodárskej produkcie vlani, podľa dát nedávno publikovanej Zelenej správy, dosiahla 8,3 miliardy eur (199 miliárd korún) a bola najvyššia za päť rokov. Ceny poľnohospodárskych výrobcov vzrástli oproti roku 2021 o 31,5 percenta. Náklady na energie alebo krmivá, vzrástli o 24,2 percenta.

Ceny výrobcov v potravinárstve podľa Zelenej správy, ktorú každoročne vydáva Ústav poľnohospodárskej ekonomiky, vlani stúpli o 22 percent. Spotrebiteľské ceny potravín, nápojov a tabaku sa zvýšili o takmer 17 percent. Podľa správy sa výrazne zlepšila ekonomická situácia v poľnohospodárstve. Výrazne rástli ceny v rastlinnej výrobe, medziročne o 36 percent. Podieľali sa na tom hlavne ceny obilnín, olejnín, strukovín a zemiakov.

V živočíšnej výrobe ceny vzrástli o 24,4 percenta. Za rastom boli predovšetkým ceny jatočných býkov, kráv, ošípaných a hydiny. Ceny mlieka vzrástli o viac ako štvrtinu.

Potravinári skupiny Agrofert

Mliekareň Olma, ktorá patrí do skupiny Agrofert bývalého premiéra Andreja Babiša, vlani zvýšila tržby o pätinu na rekordných 183 miliónov eur (4,4 miliardy korún) zo 153 miliónov eur (3,67 miliardy korún) v roku 2021. Čistý zisk olomouckej mliekarne v roku 2022 vzrástol o štyri percentá na 9 miliónov eur (215,8 milióna korún), čo je tiež najvyššia hodnota v histórii tejto akciovej spoločnosti.

Najväčšia pekárenská spoločnosť Penam z holdingu Agrofert vlani zvýšila tržby o 75 miliónov eur (1,8 miliardy korún) na 262 miliónov eur (6,3 miliardy). To predstavuje nárast o 41 percent v porovnaní s rokom 2021. Čistý zisk spoločnosti vzrástol o 57 percent na 6,2 milióna eur (150 miliónov korún).

Bez prezidenta

Na 49. ročníku výstavy Zem živiteľka sa v Českých Budějoviciach predstaví vyše 600 vystavovateľov. Podujatie navštívi vyše 100.000 ľudí, počet odborných vystavovateľov bude rekordný, povedal minulý týždeň novinárom minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL). Vlani výstavu navštívilo vyše 114.000 ľudí. Organizátori tento rok rozšírili výstavné plochy.

Na výstavu zatiaľ usporiadatelia predali desaťtisíce vstupeniek. Oproti predchádzajúcim rokom nepríde prezident, Petr Pavel bude v čase výstavy na dovolenke. Účasť nepotvrdili ani predchádzajúci prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus. Petr Pavel by mal podľa usporiadateľov podujatia prísť o rok na 50. ročník.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Zem živiteľka 2022

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments