Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Českí chmeliari mali druhú najlepšiu úrodu za posledné desaťročie

Českí chmeliari mali druhú najlepšiu úrodu za posledné desaťročie
insert_photopivni-tacky.cz - České chmeliarske oblasti

Žatec 11. decembra (TASR) – Českí chmeliari mali tento rok druhú najlepšiu úrodu za posledné desaťročie. Chmeľových bobúľ očesali 6700 ton, čo bolo o 1100 ton viac než vlani. Lepšia tohtoročná úroda chmeľu by im mala kompenzovať straty, ktoré v pestovaní plodiny utrpeli v predchádzajúcom období.

Tajomník Zväzu pestovateľov chmeľu Zdeněk Rosa povedal, že v porovnaní s minulým rokom vzrástli príjmy chmeliarov asi o 250 až 300 miliónov Kč (291,5 až 349,8 milióna Sk). Na zvýšení ich príjmov mal podiel aj rast ceny komodity. Medziročne zdražela o 15 %. Zdraženie chmeľu však krylo len zvýšené náklady. Museli sa vyrovnať s posilňovaním koruny či vyššími investíciami do zakladania chmeľníc alebo ich závlah.

Chmeliari by nemali mať pri vyššej úrode problémy s odbytom. Podľa Rosu sa chmeľ predáva podľa zmlúv s pivovarmi, ktoré sa väčšinou podpisujú na tri až päť rokov. Významná časť produkcie sa vyváža do Japonska. Jeho pivovary spotrebujú 40 % českej produkcie chmeľu.

Vývoj ceny chmeľu nemá veľký vplyv na cenu piva. V pomere k cenám energií či sladovníckeho jačmeňa je chmeľ pre pivovary omnoho nižšou nákladovou položkou.

Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pivni-tacky.cz - České chmeliarske oblasti

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments