Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Na výstave v Nitre chýbali ovce a kozy

Na výstave v Nitre chýbali ovce a kozy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tak, ako býva dobrým zvykom, v mesiaci december sa drobnochovatelia stretávajú na Výstavisku Agrokomplex pri príležitosti celoslovenskej výstavy drobných zvierat. Patrónom výstavy je Slovenský zväz chovateľov, ktorý vytvára možnosť drobnochovateľom aby predviedli tie najlepšie zvieratá z ich chovov.

„Tento ročník výstavy je už 12. a musím povedať, že účasť chovateľov na výstave je veľmi dobrá,“ povedal Jaroslav Matyáš zo SZCH.

Pozvanie na výstavu prijali i zahraniční chovatelia a to najmä naši najbližší susedia, akými sú Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Na výstavu sa prihlásilo viac ako tisíc vystavovateľov, ktorí so sebou priniesli viac ako 7 000 kusov zvierat. Vodná hydina, hrabavá hydina, holuby, kožušinové zvieratá a exotické vtáctvo naplnili niekoľko pavilónov výstaviska. Jeden pavilón bol vyhradený i pre mladých chovateľov. Tí tvoria samostatnú kategóriu pri hodnotení a posudzovaní zvierat. Patria sem všetci chovatelia, ktorých vek nie je vyšší ako 18 rokov. Príjemným prekvapením pre organizátorov súťaže bola hojná účasť holubárov.

„Na tomto ročníku je najviac holubov za posledných pár rokov. Celkovo chovatelia priniesli 2 600 kusov holubov a to už je veľmi pekný počet,“ povedal Jaroslav Matyáš. Čo sa týka druhého najpočetnejšieho druhu zastúpeného na výstave boli králiky, ktorých návštevníci mali možnosť vidieť až 2 300 kusov. Ako ináč, treťou najzastúpenejšou skupinou zvierat bola hydina.

Milovníci zvierat boli v tomto roku ochudobnení o prítomnosť oviec a kôz. Vzhľadom na skutočnosť, že v susednom štáte v Maďarsku vypuklo a rozšírilo sa ochorenie modrý jazyk, tieto druhy zvierat chýbali.

„Ovce a kozy sú prenášačmi tohto ochorenia. Väčšina našej krajiny je momentálne v karanténe a tak chovatelia tieto zvieratá nemohli z bezpečnostných dôvodov priniesť ukázať,“ vysvetľuje neprítomnosť oviec a kôz Jaroslav Matyáš.

Autor článku: Vojtech Ježo - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments