Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny v poľnohospodárstve v máji pokračovali vo výraznom prepade

Ceny v poľnohospodárstve v máji pokračovali vo výraznom prepade
insert_photoTlačový odbor Európskej únie

Výrazný prepad cien v slovenskom poľnohospodárstve pokračoval aj v máji tohto roka, kedy boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 26,8 %, a to v dôsledku poklesu cien rastlinných výrobkov o 42,2 % a živočíšnych výrobkov o 22,5 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Z rastlinných výrobkov podľa štatistikov klesli najviac ceny obilnín o 44,9 %. Nižšie boli aj ceny zemiakov o 29,7 %, strukovín o 4,5 %, olejnín o 2,9 %, ovocia a zeleniny o 1,5 %. Z výrobkov živočíšneho pôvodu zaznamenali najvyšší pokles ceny surového kravského mlieka o 37 %. Znížili sa tiež ceny jatočnej hydiny o 25,1 %, výrobkov chovu oviec o 6,1 %, jatočných ošípaných a živých rýb zhodne o 3,9 % a jatočného hovädzieho dobytka a teliat o 0,2 %. Vzrástli len ceny konzumných slepačích vajec o 5,1 %.

Od začiatku roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 25,1 % vplyvom nižších cien rastlinných výrobkov o 41,3 % a živočíšnych výrobkov o 17,3 %.

Ceny stavebných prác v máji oproti aprílu podľa odhadu ŠÚ SR vzrástli o 0,2 %, medziročne sa zvýšili o 2,7 %. V priemere za päť mesiacov oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli o 3,7 %.

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v máji medzimesačne klesli o 1,3 %. V porovnaní s májom 2008 boli nižšie o 6,5 %. V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu roka 2008 klesli o 1,9 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments