Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny potravinárskej pšenice stále stúpajú

Ceny potravinárskej pšenice stále stúpajú
insert_photografy 5 x poľnoinfo.sk

Včera (18. mája) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Cena potravinárskej pšenice E, dosahuje približne 111 eur za tonu na celom území Slovenska. Približne o jedno euro by mala cena, podľa CBV, posilniť aj v priebehu dvoch týždňov.

Ceny kŕmnej pšenice znova stúpli na úroveň približne 100 eur za tonu. Cenový burzový výbor predpokladá v najbližšom období oslabovanie ceny.

Ceny kŕmnej kukurice sú na úrovni vyššej ako 115 eur za tonu a CBV predpokladá i v ďalšom období ich udržanie, alebo posilňovanie. Hodnota, za ktorú speňažujú túto komoditu slovenskí poľnohospodári, ale stále významne zaostáva za cenami v západnej Európe. Tu dosahujú ceny 130 – 170 eur za tonu.

Úroveň približne 280 eur za tonu si drží repka už niekoľko týždňov. CBV predpokladá do budúcnosti mierny nárast cien, ktorý uvádza aj vo výhľade cien o štvrť roka.

Ceny slnečnice dosahujú podobnú úroveň ako ceny repky a v dôsledku obmedzenej ponuky sú vo všetkých regiónoch bez rozdielov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: grafy 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments