Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny potravín sa budú pravdepodobne opäť zvyšovať

Ceny potravín sa budú pravdepodobne opäť zvyšovať
insert_photoEurópsky parlament

Ceny potravín pôjdu pravdepodobne opäť nahor pre zvýšený dopyt po poľnohospodárskych komoditách, tlak na produkciu biopalív, ako aj pre vyššie vstupné náklady agrosektora v dôsledku vyšších cien ropy. Oznámila to minulý týždeň Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Ceny potravín sa dostali na rekordné úrovne v roku 2008 a napriek tomu, že odvtedy klesli, pod úroveň pred potravinovou krízou sa už nedostali a podľa FAO ostanú vysoké minimálne ďalších 10 rokov.

„Očakávame, že v strednodobom horizonte, čo je približne 10 rokov, ostanú ceny vysoké, aj keď nie ako počas potravinovej krízy,“ povedal Abdolreza Abbassian z Oddelenia FAO pre obchod a trhy.

Generálny riaditeľ FAO Jacques Diouf varoval, že väčšina faktorov, ktoré viedli k prudkému rastu cien potravín v roku 2008, na trhu stále pretrváva. Výnimkou sú zásoby obilnín, ktoré sa vrátili do normálu.

Opätovný rast príjmov v rozvojových krajinách po ústupe najväčšej krízy povedie k zvýšeniu dopytu po agrokomoditách, čo bude znamenať zvýšenie ich cien a nové ohrozenie potravinovej bezpečnosti.

„Bude sa to týkať najmä najchudobnejších,“ uvádza FAO.

„Ďalším problémom je rast záujmu o produkciu biopalív v dôsledku tlaku bohatých štátov na ekologickejšie palivá a z toho vyplývajúcich dotácií bez ohľadu na situáciu na trhu.“

Vyššie ceny ropy sa zasa premietnu do vyšších nákladov pre farmárov. Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny v cene potravinového koša, dosiahol v januári 15-mesačné maximum, aj keď oproti svojmu maximu z júna 2008 bol o 20 % nižší.

Podľa FAO by sa produkcia v poľnohospodárstve v priemyselne vyspelých štátoch mala v najbližších 10 rokoch zvýšiť oproti roku 2000 o 12 %, zatiaľ čo v Latinskej Amerike, Ázii a štátoch bývalého Sovietskeho zväzu by mala rásť o 75, 53, respektíve 58 %. Keďže však rast produktivity v poľnohospodárstve sa v poslednom období v mnohých štátoch spomalil, plánované zvýšenie produkcie si vyžiada aj výraznejšie zvýšenie nákladov.

Najväčšie obavy má FAO z budúcej situácie v najchudobnejších krajinách a najmä z neplnenia sľubov bohatších štátov o finančnej pomoci. Diouf poukázal na to, že na júlovom zasadnutí G8 v talianskej LAguille G8 prisľúbila v najbližších troch rokoch pomoc farmárom v najchudobnejších štátoch na úrovni 20 miliárd USD (14,79 miliardy eur). Doteraz však nevyčlenili podľa Dioufa ani cent.

Organizácia varovala, že ak chce svet zabezpečiť dostatok potravín pre očakávaných viac než 9 miliárd ľudí v roku 2050, musí ročne investovať do poľnohospodárstva v rozvojovom svete okolo 83 miliárd USD a celkovú produkciu zvýšiť o 70 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments