Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny hustosiatych obilnín pokračujú v poklese

Ceny hustosiatych obilnín pokračujú v poklese
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (21. mája) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy E je 217,29 eur za tonu, čo je o približne dve eurá menej, ako pred dvoma týždňami. Začiatkom júna by mal pokračovať mierny pokles cien. Polovicu augusta by mala táto chlebová obilnina podľa predpokladov privítať pod hranicou 200 eur za tonu.

Kŕmna pšenica sa speňažuje za 198 eur za tonu, čo je mierny nárast oproti správe z pred dvoch týždňov. Vtedy ceny prvý raz od augusta 2012 klesli pod hranicu 200 eur za tonu. Odhad do budúcnosti hovorí o ďalšom oslabovaní. O dva týždne na úroveň 193,5 a o tri mesiace na 174 eur za tonu.  

Ceny kŕmnej kukurice kontinuálne klesajú už niekoľko mesiacov. Aktuálne dosahujú 196,8 eur za tonu. Krátkodobá aj dlhodobá budúcnosť nepredpokladá taký pokles cien, ako v prípade hustosiatych obilnín.

Repka sa obchoduje za cenu 450 eur za tonu, čo je oproti ostatnej správe nárast o dve eurá. Do budúcnosti sa počíta so stabilizáciou ceny.

Slnečnica je o 1,5 eur za tonu lacnejšia, ako pred dvoma týždňami. Obchoduje sa za 436 eur za tonu. Krátkodobá budúcnosť nehovorí o zmene cien. Dlhodobá o miernom poklese.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments