Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Centrum Berlína zablokovali nákladní dopravcovia, protestujú aj poľnohospodári

Centrum Berlína zablokovali nákladní dopravcovia, protestujú aj poľnohospodári
insert_photoTASR/AP

Centrum Berlína dnes na protest proti zvyšovaniu mýta zablokovali nákladní dopravcovia. Do ulíc nemeckej metropoly vyrazili tiež nespokojní farmári, ktorí odmietajú škrtanie dotácií na naftu pre poľnohospodárstvo. Farmári na protest využili potravinársky veľtrh Grüne Woche, ktorý dnes v Berlíne začal a ktorý je považovaný za najväčší svojho druhu na svete.

Pri Brandenburskej bráne v centre Berlína dnes vyvrcholil protest nákladných dopravcov. Polícia oznámila, že už dopoludnia bolo na mieste okolo 1500 ľudí, vyše 600 kamiónov a nákladných vozidiel a 150 traktorov. Priľahlá ulica 17. júna, ktorá je hlavnou dopravnou tepnou spájajúcou západ Berlína s centrom bola uzavretá.

Do ulíc dnes vyrazili tiež poľnohospodári s kolónou zhruba 150 traktorov a nákladných vozidiel.

Šéf Zväzu nemeckých poľnohospodárov (DBV) Joachim Rukwied na výstave Grüne Woche oznámil, že v protestoch budú farmári pokračovať v nadchádzajúcom týždni. Poľnohospodári usporiadali v pondelok pri Brandenbruskej bráne rozsiahlu demonštráciu, ktorá zavŕšila takzvaný akčný týždeň, keď farmári po celej krajine blokovali diaľničné nájazdy.

Podľa Rukwieda budú nové protesty menšieho rozsahu, keďže poľnohospodári chcú nadchádzajúce dva týždne využiť predovšetkým na vyjednávanie s vládnymi predstaviteľmi. O dva týždne totiž bude parlament schvaľovať rozpočet na tento rok, ktorého súčasťou sú aj škrty v podpore nafty pre poľnohospodárstvo.

Vláda sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza chcela kvôli úsporám pôvodne skončiť s podporou nafty pre poľnohospodárov a s daňovým oslobodením poľnohospodárskych vozidiel. Následne pod tlakom kritiky čiastočne ustúpila a nakoniec schválila zachovanie daňového oslobodenia vozidiel pre poľnohospodárstvo, podporu nafty chce ale ukončiť postupne do roku 2026.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments