Budú mať zahraniční farmári sťažený prístup k pôde?
![Budú mať zahraniční farmári sťažený prístup k pôde?](https://polnoinfo.sk/wp-content/uploads/art-old/36/3683/3683_main.jpg)
Podmienky predaja a darovania poľnohospodárskej pôdy na Slovensku by sa už čoskoro mali sprísniť. Pôdu by mali prednostne nadobúdať osoby, ktoré podnikajú, alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky.
Vyplýva to z návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý dnes (streda, 23. apríla 2014) schválila vláda. Teraz sa ním bude zaoberať Národná rada, pravdepodobne v skrátenom legislatívnom konaní na svojej najbližšej schôdzi v máji. Zákon má byť účinný od 1. septembra tohto roka.
„Prednostné právo na odkúpenie budú mať družstvá, agropodniky a samostatne hospodáriaci roľníci v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza,“ priblížil návrh hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Peter Hajnala.
Zákon podľa bývalého rezortného ministra Petra Baca dostatočne nebráni tomu, aby do vlastníckych štruktúr pôdy v SR prenikali cudzinci. Záujemcovia o nákup pôdy v SR sa už v minulých rokoch podľa neho stávali nepriamo vlastníkmi pôdy nákupom poľnohospodárskych družstiev, či cez iné právnické osoby.
„Keby vláda a odborníci z Komjatíc chceli zakázať cudzincom nákup slovenskej pôdy, tak by ako podmienku nákupu uviedli, že kupujúci je štátnym občanom Slovenskej republiky a má na jej území minimálne trvalý pobyt 5 rokov,“ hovorí Zsolt Simon, exminister pôdohospodárstva.
Podľa Petra Baca tento zákon trhu s pôdou nepomáha.
„Na Slovensku je potrebné aby bežal trh s pôdou, čo by viedlo k skoncentrovaniu rozdrobeného vlastníctva pôdy,“ hovorí Peter Baco.
V predloženom znení zákona sa podľa Zsolta Simona zvýhodňuje len pár ľudí v obci, ktorí si môžu pôdu kúpiť a obmedzuje sa 1,5 až 2 milióny vlastníkov tým, že sa určuje, komu môžu svoju pôdu predať.
„Výsledným efektom bude zníženie ceny pôdy a znehodnotenie vlastníctva občanov,“ myslí si opozičný poslanec Simon.
No prednostne pravo je jedna vec, ale predavajuci ju aj tak preda tomu, kto ponukne najviac. Podla toho, co viem, staci inzerovat (v periodiku a na webovom portali MPSR) a ked sa nikto z polnohospodarov neozve alebo nebude ochotny zaplatit danu cenu, moze sa predat hocikomu.
Pôdu by mali prednostne nadobúdať osoby, ktoré podnikajú, alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky – čo sa týka 3 rokov práce a podnikania v poľnohospodárstve, tu sú potom obmedzení tí, ktorí by chceli začať podnikať v poľnohospodárstve. Ako sa teda majú podporiť mladí začínajúci farmári, ktorí by chceli… Celý komentár »
Názory oboch exministrov chlebového odvetvia majú svoje opodstatnenie. Z. Simon poukazuje na viazanosť 5 rokov ja si myslím, že nie sme horší od Rakúšanov tak prečo nie trvalý pobyt 10 rokov. P. Baco hovorí o latentnom stave trhu s pôdou – má pravdu. Jedná sa o posilnenie poľnohospodárskej veľkovýroby a… Celý komentár »
„vydědil naše deti“šak vy buděte od iných detí naupovať a za ceny z Dubaja to nebudě!
nazor ex-ministrov je zaujimavy ale ked vladli neriesili to teraz pindat do druhych je lahke,ale smutne je aj to ze Spf dava podu zahranicnym za par eur ha pody do najmu a fyzickym osobam daju aj 150 eur za ha tak potom likviduju domacich farmarov,ked vedia platit fyzickym osobam tolko… Celý komentár »