Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Bude druhá covid výzva?

Bude druhá covid výzva?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

O peniaze z takzvanej covid výzvy pre potravinárov z jesene tohto roka prejavilo záujem 317 žiadateľov.

Celková žiadaná suma nenávratného finančného príspevku v rámci tejto výzvy predstavuje 7,42 miliónov eur,“ vysvetlil Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.

Potravinári však mali k dispozícii celkovo 21 miliónov eur. Suma, o ktorú podniky reálne žiadajú, tak dosahuje len niečo vyše tretiny z vyčleneného balíka. V praxi sa potvrdzuje to, na čo viaceré subjekty poukazovali už pri vyhlásení výzvy – že pre nevhodne nastavené podmienky peniaze zostanú nevyužité.

Pátranie po dôvodoch

„Covid výzva pre potravinárov bola určená pre malé a stredné podniky. To, že nedošlo k vyčerpaniu celého objemu finančných zdrojov, je podľa nás preto, že do výzvy neboli zaradené tzv. druhospracujúce sektory, napríklad pekári. Príčinou bolo aj obmedzenie len na malé a stredné podniky,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa J. Holeciovej SPPK upozorňovala na nevhodné nastavenie pre naše pomery už dávno. Pre Slovensko sú totiž typické skôr väčšie podniky, aj preto o peniaze reálne nemal kto žiadať.

„Legislatíva EÚ stanovuje pre toto opatrenie podmienku, že pomoc pre spracovateľov je možné poskytnúť len mikro, malým a stredným podnikom a to v súlade s metodikou EÚ pre veľkostnú klasifikáciu podnikov. SR nemôže pre toto nové Covid opatrenie PRV dostať výnimku pre veľké podniky, pretože udelenie takejto výnimky základná legislatíva EÚ neumožňuje. Legislatíva EÚ platí rovnako pre všetky členské štáty. Podobne nie je možné, aby SR uplatnilo len niektoré kritériá z metodiky EÚ pre určenie veľkostnej kategórie,“ vyjadril sa na margo výčitiek Daniel Hrežík z MPRV SR.

Podľa Komory sa Slovensko o zmenu mohlo aspoň pokúsiť.

„Ministerstvo sme žiadali, aby sa pokúsilo v Bruseli vyrokovať výnimku a aby sa vyhlásila ešte jedna výzva aj priamo pre veľké potravinárske spracovateľské firmy. O túto výnimku sme žiadali ešte v čase, keď bola reálna šanca na jej vybavenie v Bruseli, teraz je to už neaktuálne,“ dodala Holéciová.

Druhospracovatelia na vedľajšej koľaji

V súlade s podmienkami Európskej únie o peniaze nemohli žiadať ani spracovatelia druhotných surovín. Zo schémy pomoci tak vypadli napríklad pekári, ktorým však rezort ešte na jeseň sľúbil, že podnikne kroky na nápravu.

„Z nepochopiteľných dôvodov boli pekári vyňatí zo schém pomoci v prvej polovici roka, ktoré pripravoval štát, a boli vyňatí aj z covidovej pomoci. Štát zatiaľ stále nenašiel žiadne kompenzačné opatrenia na to, aby pomohol pekárom, ktorí boli v prvej línii od začiatku pandémie a zabezpečili nepretržité dodávky pečiva na pulty,“ upozornil riaditeľ Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

Podľa neho odkladanie reálnej pomoci prehlbuje problémy v odvetví a ak pomoc naozaj príde, pre niektoré podniky už môže byť neskoro.

Bude druhá výzva?

Peniaze, ktoré boli potravinárom v rámci tzv. covid výzvy ponúknuté, pochádzajú z podopatrenia 4.2. Ide o peniaze, ktoré sa v uplynulých rokoch nevyčerpali. Podľa pravidiel EÚ sa do nového covid opatrenia mohlo presunúť najviac 1 percento rozpočtu Programu rozvoja vidieka, čo v slovenských pomeroch znamenalo sumu asi 21 miliónov eur.

„Voľná alokácia v podopatrení 4.2 sa vytvorila z dôvodu ušetrenia zdrojov v priebehu programového obdobia, napríklad ako korekcie, odstúpenia od zmlúv, šetrenie výdavkov projektov, nedočerpanie ukončenej výzvy a podobne. Presun alokácie sa vykonáva dodatočne, po ukončení výzvy. Ide o finančný presun sumy, ktorá je rovná predpokladu vyčerpania v rámci tejto Covid výzvy, a to z podopatrenia 4.2 do nového Covid opatrenia,“ vysvetlil Hrežík.

Namiesto pôvodne plánovaných 21 miliónov eur sa teda do nového opatrenia presunie len suma, ktorú po posúdení žiadostí Pôdohospodárska platobná agentúra schváli v rámci predložených projektov. Ak by schválila všetky, v balíku zostane stále nevyčerpaných asi 13,5 milióna eur.

„Spolu s Potravinárskou komorou Slovenska sme požiadali ministerstvo, aby sa nevyužité peniaze predsa len využili na investície pre potravinársky sektor, aby neprepadli. Informáciu z MPRV máme takú, že nevyužité peniaze budú viazané na potravinársky sektor a využijú sa v rámci výziev na investície do inovácií v potravinárskom sektore cez operačný program PRV,“ uviedla Holéciová z SPPK.

Ministerstvo potvrdilo, že peniaze neprepadnú a chce ich ďalej využiť.

„Zvyšná voľná alokácia sa nebude presúvať do iných opatrení PRV a je k dispozícii na ďalšie využitie v súlade s cieľmi a stratégiou PRV,“ objasnil Hrežík.

Ministerstvo podľa neho uvažuje aj nad vyhlásením ďalšej „covid výzvy“, tentoraz viac šitej pre slovenské pomery.

„Momentálne MPRV SR v spolupráci s PPA zvažuje technické a legislatívne možnosti vyhlásenia ešte jednej výzvy, v ktorej by boli zahrnutí aj tzv. druhospracovatelia. MPRV SR zoberie do úvahy aj skúsenosti so septembrovou výzvou. Uvedené je však podmienené prijatím novely príslušného nariadenia EÚ, čo je momentálne len vo fáze trialógov medzi Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Radou Európskej Únie. Pokiaľ by bola vyhlásená nová výzva na podopatrenie 4.2, pekárske odvetvie by mohlo byť oprávnené na čerpanie prostriedkov,“ vysvetlil Hrežík.

Slovensko podporilo iniciatívu, ktorá žiada o predĺženie lehôt v rámci čerpania covid peňazí tak, aby sa pomoc mohla vyplácať až do konca budúceho roka.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ing. Tomáš Tankó
Ing. Tomáš Tankó
21. december 2020 21:00

Bohužiaľ aj viacerých SHRci nemohli zúčastniť na tejto výzve kvôli SK NACE aj keď predsa vyrábajú a spracovávajú potraviny na vlastnom farme.