Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Bilancovali ekonomické výsledky, ktoré ich nepotešili

Bilancovali ekonomické výsledky, ktoré ich nepotešili
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - podujatím na ktorom participuje Nemecký roľnícky zväz je výstava Zelený týždeň.

Po stabilných rokoch sa dostali nemeckí roľníci do poklesu tržieb za svoju produkciu. Informuje o tom DPA z tlačovej konferencie Nemeckého roľníckeho zväzu v Berlíne.

Trhy so silnou prevahou ponuky nad dopytom citeľne znížili ceny ich základných produktov.

Situáciu zhoršili aj politické bariéry pre export agrárnej produkcie. Vývozy do Ruska silno klesli.

V hospodárskom roku 2014/2015 sa príjmy na hospodárstvo znížili o 35 %, priemerne na 43.300 eur. A zo sumy si musia roľníci ešte financovať investície do výroby.

“Situácia je ťažká,” uviedol predseda zväzu Joachim Rukwied. V lepšej situácii sa nachádzajú hospodárstva zamerané na ekoplodiny a vinári. Rukwied uviedol, že obrat k lepšiemu nemožno očakávať ani v prvej polovici budúceho roka.

Roľníci zameraní na rastlinnú výrobu znamenali 22-% pokles príjmov na 60.000 eur, mliečne farmy prišli o 44 % príjmov a majú k dispozícii priemerne 38.000 eur.

Odveta Moskvy na sankcie EÚ proti Rusku za jeho podiel na ukrajinskej kríze mimoriadne silno postihla ovocinárov. Ich príjmy sa znížili o polovicu. Vinári si zlepšili situáciu o 4 % a ekofarmy o 11 %.

Roľnícky hospodársky rok sa začína 1. júla a končí sa 30. júna. Údaje o hospodárení roľníkov, uvedené na tlačovej konferencii, sa opierajú o záznamy v účtovných knihách 14.000 hospodárstiev. Nemecko má teraz vyše 285.000 fariem.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - podujatím na ktorom participuje Nemecký roľnícky zväz je výstava Zelený týždeň.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments