Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Belgicko prichádza kvôli suchu o vianočné stromčeky

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 210

Súčasná vlna tropického počasia v Európe tvrdo dopadá aj na belgických pestovateľov vianočných jedlí. Oblasť Arden, z ktorej pochádza 85-percent belgických vianočných stromčekov, je v týchto dňoch plná zvädnutých a niekedy aj úplne spálených malých stromčekov, napísal web belgickej rozhlasovej a televíznej stanice RTBF. Zrážkové úhrny sa v Belgicku za posledné týždne blížia k historickému minimu.

„Sú tu škôlky, kde máte 15 až 25, niekedy až 30-percent uschnutých malých stromčekov. Rástli počas jari a potom ich spálila slnečná žiara,“ povedal šéf Ardenskej únie pestovateľov Jonathan Rigaux.

Situácia podľa neho ešte nie je katastrofálna, ale už teraz sú vraj straty obrovské.
Ak v najbližších troch, štyroch týždňoch nepribudne zrážok, prídu škôlky asi o 15-percent vianočných jedličiek pre tohtoročnú sezónu, povedal Rigaux. Stromčeky budú buď uschnuté, alebo nevyhovujúce z estetického hľadiska.

Belgický meteorologický úrad klasifikuje aktuálne podmienky na väčšine územia ako „extrémne suché“. Zrážkový úhrn sa za posledných 90 dní dostal už na úroveň roku 1976, ktorý bol v tomto smere rekordný.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1178 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.