Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Pšenica je v lepšej situácii ako kukurica a sója

Základné obilniny prehĺbili svoj cenový pokles, sója tento mesiac stráca už 10,7 percenta, kukurica 7,3 percenta a pšenica je v zisku 1 percento. Celý týždeň sme videli smerovanie nadol v dôsledku priaznivých podmienok a pokračujúcu rýchlu žatvu.

Pri sóji v druhom septembrovom týždni začala žatva, ktorá aj vďaka slabšej úrode prebieha oveľa rýchlejšie ako po minulé roky. Pod strechou je 22% úrody vs. 10% minulý týždeň a 4% o takomto čase minulý rok. Stav úrody sa na konci augusta prestal zhoršovať a kým koncom augusta bolo len 30% úrody v dobrom až výbornom stave, teraz je to už 35%. V porovnaní s viac ako 50% minulý rok to nie je žiadna sláva, avšak potvrdzuje to fakt, že najhoršie už máme za sebou. Pri kukurici začala žatva už tretí augustový týždeň a udržiava si vysoké tempo – okrem priaznivého počasia samozrejme pomáha aj slabšia úroda, ktorá sa rýchlejšie zberá. Pod strechou je 39% úrody vs. 26% minulý týždeň a 12% minulý rok o takomto čase. Stav úrody sa tiež už nezhoršuje, na koncu augusta bolo v dobrom až výbornom stave 22% úrody, aktuálne je to 24% – naďalej teda platí, že najhoršie máme za sebou. Pri pšenici pokračuje rýchla sejba, osiatej je už 25% plánovanej rozlohy vs. 22% a 27% priemer za posledných päť rokov.

Dôvod, prečo sa pšenici darí o niečo viac je ten, že okrem relatívne pomalšej sejby (rýchlejšia ako pred rokom ale pomalšia v porovnaní s poslednými rokmi) stále existujú obavy o obmedzenie ruského exportu (tiež slabá úroda a rastúce domáce ceny v Rusku). Trh však na toto priveľmi nereagoval, keďže už teraz je v cene započítané, že exporty z Ruska budú oproti júnovému odhadu nižšie o 50% a oproti minulému roku až o 70%. Pritom ruská vláda predbežne špekulácie o obmedzení exportu odmieta.

V piatok sme videli na kukurici a pšenici prudký nárast, keď zhodnotili o 3-4% v priebehu niekoľkých hodín. Dôvodom boli mrazy v Argentíne, ktorá 6. najväčším exportérom pšenice a druhým najväčším exportérom kukurice na svete. Obilninová burza Argentíny zatiaľ varuje, že je priskoro odhadovať škody a že katastrofa nehrozí. Ceny sa v dôsledku tohto vyhlásenia stabilizovali.

Výhľad na ďalšie obdobie pre sóju a kukuricu sme zverejnili v našich komoditných analýzach, čoskoro pridáme pšenicu vo vzťahu ku kukurici.

http://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/komodity/1

O ďalšom vývoji budeme čitateľov poľnoinfo.sk informovať budúci týždeň v piatok.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments