Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Aktuálna situácia na trhu s mliekom

Aktuálna situácia na trhu s mliekom
insert_photopoľnoinfo.sk - Margita Štefániková na stretnutí SZPM v Trhovej Hradskej

Súčasné ceny mlieka sa prejavili ďalším poklesom stavov zvierat, približne o 6 700 kusov, z toho 3000 kráv, čo v zložitej situácii v odvetví, nie je za pol roka tak výrazný zostup. Oveľa horšie je, že prvýkrát od roku 2002 sme zaznamenali pokles úžitkovosti. Informovala včera /utorok – 25. augusta/ na stretnutí prvovýrobcov mlieka v Trhovej Hradskej – výkonná riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Optimizmus vlieva slovenským roľníkom fakt, že ceny v Európe, ale i na Slovensku, sa odrazili od dna. Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka dosahovala v júni 0,186 eura za kilogram, pričom horšie ceny v EÚ – 27 mali už len Litva a Lotyšsko. Priemerné ceny v Európskej únii boli v júni na úrovni 0,241 eura za kilogram surového kravského mlieka.

Pri porovnaní s českými chovateľmi môžeme konštatovať, že ich priemerné ceny sú približne o korunu /3 centy/ vyššie, ako u nás. Najzaujímavejším faktom pri porovnaní s našim západným susedom je, že marža českých spracovateľov sa podľa oficiálnych štatistík pohybuje na polovičnej úrovni, oproti spracovateľom na Slovensku.

Viac informácii zo zasadnutia sa dozviete v článku – Aj export je možnosťou stabilizácie trhu s mliekom.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Margita Štefániková na stretnutí SZPM v Trhovej Hradskej

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments