Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Aktualizované: Agrorezort plánuje zrušiť krajské úrady

Pripravovaná novela zákona o veterinárnej starostlivosti podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona reflektuje na tých, ktorí vykonávajú každý deň kontrolu bezpečnosti potravín, teda je najmä o veterinárnych inšpektoroch.

„Ideme zrušiť 8 krajských úradov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, čím sa zníži počet zamestnancov o 80. Ročne takto ušetríme 500.000 eur. Tieto peniaze chceme rozdeliť tým, ktorí vykonávajú kontroly, lebo sú ohodnotení najnižšie zo všetkých inšpektorov v tejto krajine,“ uviedol dnes na tlačovej besede v Bratislave Simon s tým, že hrubá mzda veterinárnych inšpektorov sa pohybuje od 580 do 700 eur.

„Nemôžeme teda očakávať, aby ľudia s takto nízkym ohodnotením dozerali na kontrolu a bezpečnosť potravín – základ zdravia občanov,“ konštatoval. Agrorezort pre veterinárnych inšpektorov zavádza „pružné metódy kontroly“, teda inšpektori budú môcť chodiť na kontroly „z regiónu do regiónu, krížom cez celú republiku, aby sme mali objektivitu v maximálnej miere“.

„Sprísňujeme aj podmienky pre používanie veterinárnych liečiv,“ pokračoval vo vymenovávaní zmien v novele zákona. Sprísniť sa má používanie hormonálnych látok a liečiv používaných pre chované zvieratá, lebo to „má explicitný vzťah na zdravie a bezpečnosť obyvateľov.“

Informoval zároveň, že chovateľom, ktorí sa odmietnu podrobiť kontrole veterinárov na nezávadnosť krmív, na dodržiavanie zásad dobrej veterinárnej starostlivosti a legálnej plemenitby, nebude ŠVPS SR môcť uvoľniť zvieratá do ďalšieho procesu v potravinovom reťazci, teda na bitúnok.

Zmenou v novele zákone o veterinárnej starostlivosti má byť podľa Simona aj zavedenie povinnosti ohlasovania vlastníctva exotických živočíchov pre ich chovateľov. Databáza môže byť pomocou pre Úrad verejného zdravotníctva o tom, kde sa chovajú a aké jedovaté zvieratá a ktoré prípadné sérum by mal ÚVZ držať, napríklad pre prípad jedovatého uštipnutia.

„Novela zákona reaguje aj na požiadavky Slobody zvierat na to, aby odchyt túlavých zvierat riešili odborne spôsobilé osoby,“ spresnil šéf MPRV SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments