AKTUALITA: Európska komisia predložila sériu opatrení na pomoc trhu s mliekom
Európska komisia (EK) dnes predložila sériu opatrení, ktoré majú podporiť farmárov a pomôcť stabilizovať mimoriadne zložitú situáciu na trhu s mliekom. Neupustí však od platného systému kvót.
Medzi navrhnutými opatreniami je predĺženie intervenčných nákupov masla a odtučneného sušeného mlieka o šesť mesiacov oproti pôvodnému plánu. Intervenčné nákupy mliečnych výrobkov sa vykonávajú zvyčajne len v období od 1. marca do 31. augusta, vzhľadom na problematickú situáciu sa tak bude robiť do konca februára 2010. EK si pritom vyhradila právomoc urobiť tak aj v roku 2010, ak si to bude vývoj na trhu s mliekom vyžadovať.
Súkromné skladovanie masla, ktoré Brusel opätovne zaviedol v januári tohto roku, sa predlžuje do konca februára budúceho roka. Rovnako zostávajú v platnosti vývozné náhrady pre mliečne výroby dovtedy, kým to bude potrebné.
EK výnimočne povolí členským krajinám vyplácať farmárom priame platby počnúc 16. októbrom namiesto od 1. decembra. Členské štáty môžu takisto poskytovať pôžičky za trhových podmienok pre producentov mlieka, ktorí majú problémy s likviditou. Na základe úprav pravidiel pre štátnu pomoc v dobe krízy Brusel umožní poskytnutie štátnej pomoci do výšky 15.000 eur (451.890 Sk) na farmára do konca budúceho roka. V súvislosti s kvótami EK nepreložila žiadne zmeny.
„Musíme urobiť maximum pre to, aby sme pomohli výrobcom mlieka, ktorí čelia dramatickému poklesu cien. Budeme naďalej uplatňovať všetky možné opatrenia na stabilizáciu trhu. Nezmeníme však našu politiku postupného a ohľaduplného ukončovania kvót,“ uviedla komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová, podľa ktorej by iný postup vytvoril neistotu a nepriniesol by žiadnu pomoc.
Farmári kritizujúci nízke výkupné ceny mlieka na dnes zorganizovali v Bruseli protestnú akciu. Polícia očakáva, že do belgickej metropoly by mohlo doraziť 300-400 traktorov.