Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

AKS vznikla na regionálnom základe a rešpekt získavala postupne

AKS vznikla na regionálnom základe a rešpekt získavala postupne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stretnutie poľnohospodárskych samospráv z Maďarska, Rumunska, Srbska, Chorvátska a Ukrajiny sa koná dnes v Dunajskej Strede. Usporiadateľom podujatia je Agrárna komora Slovenska. Predsedníčka organizácie Helena Patasiová ukončila svoju otváraciu reč pred viac ako stovkou poľnohospodárov tajomným: „určite sa dozvieme, komu môžeme závidieť a kto môže závidieť nám.“

Výmena skúseností

Pôvodný plán bol, že stretnutie samosprávnych organizácií z Karpatskej kotliny, ako uvedené štáty AKS v pozvánke nazvala, sa uskutoční v čase vrcholiacich príprav strategického plánu. Tie prebiehali vlani. Dnes tak rečníci z jednotlivých krajín skôr hodnotili, čo sa do národných dokumentov podarilo dostať a kde vidia rezervy. Všetky členské štáty majú svoje strategické plány momentálne na posudzovaní v Bruseli. Sme tak v období obhajovania národných záujmov a vysvetľovania. Stále sa tak nestratila príčina komunikovať s kolegami z regiónu.

Vedenie AKS má pritom ešte jeden dôvod. Komora si vlani v tichosti pripomenula svoje desiate výročie založenia. Dnes na túto skutočnosť chceli upriamiť pozornosť pred rezortným ministrom Samuelom Vlčanom, kolegami zo zahraničia, no aj zúčastnenými poľnohospodármi.

Poznačení národnostnými predsudkami

Pamätníci si spomenú, že vtedajšie rozhodnutie k vzniku novej samosprávnej organizácie nepotešilo najmä Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru. Jedna z ich regionálnych komôr odrazu zanikla a na jej základoch vznikla nová organizácia. Existovala obava, že takéto štiepenie bude pokračovať aj v ďalších regiónoch, čo by znamenalo celkové oslabenie postavenia SPPK. Obavy sa nenaplnili.

„Začiatočné obdobie nebolo jednoduché. Boli sme poznačení národnostnými predsudkami. Nevzdávali sme to, lebo naši členovia so svojimi výsledkami výroby zohrávajú popredné miesto na trhu pri zabezpečení základných komodít na výrobu potravín, a je preto nevyhnutné, aby ich názory boli vypočuté!“ povedala vo svojom príhovore Helena Patasiová.

AKS vznikla päť mesiacov po mimoriadnom valnom zhromaždení SPPK, ktoré sa uskutočnilo v novembri 2010. O post predsedu SPPK sa vtedy uchádzali traja kandidáti. Helena Patasiová skončila druhá, za víťazom Milanom Semančíkom, ktorý bol vnímaný ako obhajca záujmov poľnohospodárov zo severného Slovenska.

„AKS vznikla v roku 2011 s osemdesiatimi šiestimi členmi z okresov Dunajská Streda, Rimavská Sobota a Galanta, za účelom zvýšenia účinnosti obhajoby poľnohospodárov na južnom Slovensku. V súčasnej dobe máme 650 priamych a pridružených členov, ktorí hospodária na viac ako 600 tisíc hektároch, čo je asi tretina poľnohospodárskej pôdy, ktorá patrí medzi najproduktívnejšie výrobné oblasti na Slovensku,“ hovorí Helena Patasiová.

Pre komplexnosť je potrebné uviesť, že poľnohospodári môžu byť členmi ľubovoľného počtu samosprávnych organizácií. A dnešný pohľad do sály to aj dokazuje. Viacero známych poľnohospodárskych tvárí videných v Dunajskej Strede stretávame aj na valnom zhromaždení SPPK. To však neznižuje vážnosť a najmä životaschopnosť AKS, ktorá síce vznikla na regionálnych základoch, no dnes asi len málokto pochybuje o jej celoslovenskej pôsobnosti. Znásobenie členskej základne počas relatívne krátkeho obdobia taktiež dokazuje, že AKS má vybudované štruktúry, ktoré počúvajú poľnohospodárov a ich návrhy pretavujú do konkrétnych požiadaviek.

Už nie dva roky, ale mesiace

„V roku 2017 bolo  na juhu Slovenska mimoriadne suché obdobie. Naša komora bola iniciátorom, aby Vláda SR poľnohospodárom kompenzovala vzniknuté škody v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok. Po vytrvalých, ale oprávnených požiadavkách so značným omeškaním vláda predsa vyčlenila 17,5 milióna eur na odškodnenie a tento úspech vyvolal u farmárov naše uznanie,“ spomína Helena Patasiová.

Minister Samuel Vlčan vo svojom príhovore pripomenul, že predchádzajúcej vláde trvalo až dva roky, aby vyplatila podporu, ktorú AKS iniciovala. Súčasný minister zopakoval svoj sľub z pred niekoľkých dní, že počas aktuálneho odškodnenia za sucho v hodnote 50 miliónov eur, budú prostriedky vyplatené do konca roka.

Všetku podporu 50 miliónov eur na sucho nasmerujeme k chovateľom hospodárskych zvierat. Tak ako som sľúbil, do konca tohto mesiaca predstavíme schému, aby ste mohli dostať finančné prostriedky,“ hovorí minister.

Samuel Vlčan počas rozhovorov po oficiálnom vystúpení na podujatí povedal, že kľúč rozdelenia päťdesiatich miliónov eur by mal byť známy už zajtra, to znamená v posledný septembrový deň.

Okrem zahraničných hostí a poľnohospodárov sa na podujatí zúčastnili viacerí zástupcovia slovenských prvovýrobných zväzov. Nechýbali Ján Jelen predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Milan Jurky predseda Združenia mladých farmárov či Anna Balková z Vidieckej platformy.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments