Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

AKS: Jačmeň sype nad päť ton

AKS: Jačmeň sype nad päť ton
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V regiónoch južného Slovenska sa v druhý júlový týždeň začala žatva. Medzi prvými plodinami sa kosili tradične repka a jačmeň ozimný. Úroda sa aj napriek dobrým podmienkam nejaví ako výnimočne nadpriemerná.

Žatva prerušovaná búrkami

Výnosy repky sa pohybujú na úrovni 2,5 – 3,1 ton z hektára. Jačmeň dosahuje priemerné hodnoty 5,2 ton z hektára.

Minulý týždeň došlo k pozastaveniu žatevných prác, čo spôsobilo množstvo spadnutých zrážok a búrok s krupobitím. V sobotu sa napríklad intenzívne búrky vyskytli v Banskobystrickom kraji a v južnej polovici západného Slovenska.

„Najviac napršalo v sobotu na juhozápade, na stanici Rohožník (okres Malacky) spadlo 71 mm, v Gabčíkove (okres Dunajská Streda) 67 mm. O niečo menej podľa našich staníc napršalo v Banskobystrickom kraji – stanica Hrochoť (okres Banská Bystrica) namerala 61 mm, Dudince (okres Krupina) 52 mm,“ informoval v závere týždňa Slovenský hydrometeorologický ústav.

AKS vo svojej tlačovej správe uvádza, že na strednom Slovensku je žatva v dôsledku zrážok stále prerušená.

„Hustosiate obilniny majú už zrelé zrná, ale nakoľko slama je stále vlhká až mokrá, v žatevných prácach sa nedá pokračovať. Týka sa to najmä subjektov, ktoré majú aj živočíšnu výrobu a potrebujú výlučne suchú slamu,“ informuje AKS.

Poľnohospodári upozorňujú aj na to, že pestovatelia zeleniny narážajú na ťažkosti pri rokovaniach o cenách s obchodnými reťazcami.

„Hneď na úvod tlačia pestovateľov na dodávanie tovaru za akciové ceny namiesto základnej cenovej úrovne dodávaných komodít,“ hovorí H. Patasiová.

Poľnohospodári združení v Agrárnej komore Slovenska oceňujú prístup vlády k otvoreniu menších hraničných priechodov.

„To pomohlo k plynulému pokračovaniu žatevných prác za pomoci zahraničných partnerov a ich techniky,“ informuje Helena Patasiová, predsedníčka AKS.

Na problém upozornili v minulom týždni aj slovenskí dodávatelia techniky, keď uviedli, že bez českých kombajnov by sme v dôsledku nedostatočnej obnovy techniky nedokázali zvládnuť žatvu včas.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments