Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Agrorezort musí riešiť závlahy, spracovanie a kvalitu potravín

V agrokomplexe Národnom výstavisku, š.p., v Nitre sa dnes začal 44. ročník medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex. Predstavuje sa na ňom 605 vystavovateľov z 12 krajín, ktorí zaberajú celkovú výstavnú plochu takmer 56.000 štvorcových metrov, informoval riaditeľ výstaviska Mário Dinga.

Súčasťou výstavy je 12. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat. Agrokomplex potrvá do nedele 20. augusta.

Napriek mimoriadne nepriaznivým klimatickým podmienkam v tomto roku nebola úroda hustosiatych obilnín katastrofálna, povedal počas otvorenia výstavy premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Ak tohtoročnú úrodu porovnávame s minulým rokom, zaznamenali sme prepad o 20 percent. Treba si však uvedomiť, že minulý rok bol rekordný. Naďalej vyprodukujeme viac, ako na našom území spotrebujeme,“ skonštatoval premiér.  

Pred poľnohospodármi stoja v najbližšom období tri výzvy. Prvou je návrat k závlahovým systémom.

„Pred rokom 1989 sme mali závlahami pokrytých takmer 320.000 hektárov. Dnes je to 100.000 hektárov, teda necelá tretina. Musíme urobiť opatrenia, pretože pri súčasných klimatických zmenách poľnohospodárstvo bez závlah neprežije,“ tvrdí Fico. 

Druhým problémom, ktorý treba riešiť, je otázka spracovania suroviny. Na jednej strane sme schopní vyprodukovať viac základných surovín ako spotrebujeme, na druhej strane rastie ich vývoz zo Slovenska a súčasne rastie dovoz spracovaných potravinárskych produktov na Slovensko, povedal premiér. Treťou výzvou je dvojaká kvalita potravín na trhoch Európskej únie.

„Európska komisia uznáva existenciu tohto problému, ktorý vytvára druhú kategóriu obyvateľov, s čím nemôžeme súhlasiť.“ 

Tohtoročný Agrokomplex sa podľa organizátorov odlišuje od predchádzajúcich ročníkov nebývalým počtom odborných diskusných stolov, aj programom pre celé rodiny. Interaktívny pavilón F je venovaný expozícii slovenského vidieka v minulosti a dnes. Cieľom je spoznávanie Slovenska zaujímavou hravou formou pre deti. Národná výstava hospodárskych zvierat predstavuje chov zvierat na Slovensku, novinkou je prezentácia nového plemena Slovenská dojná ovca. 

Voľná plocha je už tradične zameraná na poľnohospodársku techniku, ktorú dopĺňa expozícia orientovaná na spoznávanie práce na poli, chov zvierat a výslednú potravinu na pulte v obchode. Celá náučno-poznávacia prezentácia je doplnená sprievodným programom pre odborníkov a súťažami pre deti. 

Rastlinná výroba je počas Agrokomplexu prezentovaná na výstavných políčkach výstavami Dni poľa a Zelenina, ovocie roka. Najlepšie slovenské potraviny ocenené Značkou kvality môžu návštevníci ochutnať v pavilóne M1, kde sa konajú aj Farmárske trhy. Tradičné slovenské produkty ponúka výstava Coop Expo. Ľudové zvyky a prácu remeselníkov vidia návštevníci v pavilóne M2, ktorý zároveň ponúka prezentáciu vedy, výskumu a školstva. Atrakciou pavilónu je 14 metrov dlhé akvárium plné rýb. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments