Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agrokomplex bol odrazom odvetvia /fotopríloha/

Agrokomplex bol odrazom odvetvia /fotopríloha/
insert_photofotopríloha poľnoinfo.sk

Trhovisko, jarmok, nízka úroveň, absolútna katastrofa, týmito slovami hodnotili odborní návštevníci tohtoročný veľtrh Agrokomplex, ktorý sa dnes končí v Nitre. Na 37. ročníku medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu sa predstavilo takmer 430 vystavovateľov zo Slovenska a ďalších ôsmich krajín, čo je približne na úrovni minulého roka, tvrdí hovorkyňa výstaviska Naďa Urbanová. Podľa jej slov zhruba 70 percent z celkového počtu tvoria slovenskí vystavovatelia.

Odborníci sa však domnievajú, že za týmto číslom sa skrývajú skôr vystavovatelia, ktorí sa prezentovali v rámci subvýstav. Výstavné plochy, v minulosti zaplnené rôznymi strojmi, zívali prázdnotou, z väčších potravinárskych firiem samostatné malé expozície predstavili tri spoločnosti. Česť potravinárov zachraňovali súkromne hospodáriaci roľníci, ktorí ponúkali svoje produkty v rámci predaja z dvora.

„Zarazilo ma, že na výstavnej ploche strojov je viac voľného miesta, ako sme boli z minulosti zvyknutí a že veľa vystavovateľov svoje stroje neponúklo. Je na zváženie, ako s veľtrhom ďalej, pretože ak by pokračoval tento trend, náš Agrokomplex by strácal pôvodný význam,“ uviedol bývalý predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec, predseda Poľnohospodárskeho družstva Devio Nové Sady.

Domnieva sa, že výstava má dostatočne silnú históriu, aby dokázala súčasný vývoj zvrátiť a veľtrh opäť dostať na úroveň, na ktorú boli poľnohospodári dlhé roky zvyknutí. Viacerí z odborníkov sú však presvedčení, že veľtrh stratil svoje opodstatnenie a svoj súčasný jarmočný charakter už nedokáže prekonať.

„Účasť na veľtrhu nebola pre nás najlacnejšou záležitosťou. Dnes, v čase internetu, máme väčší úžitok z kvalitne spracovanej ponuky na webovej stránke, ako z účasti na veľtrhu,“ uviedol zástupca vinárskej spoločnosti, ktorá sa na výstave rovnako ako jej konkurenti nezúčastnila.

Negatívnym javom tohtoročného veľtrhu bola aj absencia celonárodných dožinkových slávností. Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon skonštatoval, že nie je čo oslavovať, pretože okrem nízkych úrod spôsobených povodňami sa slovenský agrárny sektor borí s množstvom problémov. Oravec je však presvedčený, že dožinky sa mali uskutočniť.

„Je pravda, že mnohí poľnohospodári nemajú dôvod na oslavu žatvy a rozmýšľajú, ako prežiť. Napriek tomu, dožinky boli vždy, aj keď bola menšia úroda a mali byť aj teraz.“

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: fotopríloha poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments