Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agro manažéri si v Tomášove prevzali ocenenia

Agro manažéri si v Tomášove prevzali ocenenia
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov

Absolútni víťazi 20. jubilejného ročníka prestížneho podujatia TOP AGRO sú dvaja – Danubius Fruct a Zoltán Uhrík. Ceny včera odovzdali aj ďalším oceneným, najlepším poľnohospodárskym manažérom. Akcia bola opäť spojená s odmeňovaním víťazov súťaže Najkrajší chotár.

Miestom tohtoročného stretnutia poľnohospodárskej špičky bol zrekonštruovaný historický kaštieľ Art hotel v Tomášove. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 250 účastníkov.

„Organizátorom tohto prestížneho podujatia je už tradične Klub poľnohospodárskych novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK), Agrárnou komorou Slovenska a UniCredit Bank. Stovku najlepších firiem agrorezortu v súťaži TOP AGRO vyhodnocuje pravidelne Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva na základe tzv. ekonomickej bonity. Výsledný počet bodov získavajú podľa rentability celkového kapitálu, nákladovosti tržieb a produktivity práce z pridanej hodnoty,“ informovala podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov Jana Janků.

Na slávnostnom odovzdávaní sa zúčastnili aj predseda vlády SR Robert Fico a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Premiér v príhovore okrem iného povedal:

„Máme za sebou nie ľahký rok, pretože v oblasti poľnohospodárstva ste čelili v niektorých oblastiach aj záplavám, ale predovšetkým ste čelili obrovským horúčavám, suchu a nedostatku vody.“

Fico poukázal na to, že v budúcnosti sa aj slovenskí farmári budú musieť prispôsobiť klimatickým zmenám. V nastávajúcom období bude mať prioritu zavlažovanie. Slovensko má podľa jeho slov dostatok fundovaných odborníkov na to, aby vyšľachtili také plodiny, ktoré prežijú v teplom prostredí.

Hlavnými absolútnymi víťazmi a Cenu premiéra SR a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si za výsledky v roku 2014 podľa Janků odnášajú firma Danubius Fruct, s. r. o., Dunajská Lužná, na čele s riaditeľom Jozefom Vozárom a súkromne hospodáriaci roľník Zoltán Uhrík zo Želoviec. Oba podniky získali rovnaký počet bodov. Firma Danubius Fruct sa súčasne stala víťazom kategórie obchodné spoločnosti hospodáriace v produkčných oblastiach.

Agrohontu, a. s., Dudince, patrí zase prvenstvo medzi obchodnými spoločnosťami hospodáriacimi v znevýhodnených oblastiach. Spomedzi družstiev hospodáriacich v znevýhodnených oblastiach dostalo najviac bodov Poľnohospodársko-podielnické družstvo Prašice so sídlom v Jacovciach, ktoré zároveň získalo Cenu UniCredit Bank za trvalo stabilné výsledky. V kategórii družstiev hospodáriacich v produkčných oblastiach sa na prvom mieste umiestnilo PD Pokrok Ostrov, ktoré sa tento rok transformovalo na akciovú spoločnosť Granelam. Medzi súkromne hospodáriacimi roľníkmi sa najlepšie darilo spomínanému Zoltánovi Uhríkovi. V kategórii podnikov služieb zvíťazila firma Oragro, s. r. o., Oravské Veselé.

Na slávnostnom podujatí udelili organizátori aj ocenenia v súťaži Najkrajší chotár za rok 2015. V kategórii firiem nad 500 ha si cenu víťaza odnieslo Poľnohospodárske výrobno–obchodné družstvo Madunice. Medzi malými podnikmi do 500 ha zas vinárstvo Karpatská Perla, s. r. o., Šenkvice.

Už tradične túto akciu ozvláštňuje aj udeľovanie špeciálnych ocenení. Skokanom roka sa stala firma Agromarkt Nýrovce, s. r. o., za to, že v rebríčku TOP AGRO poskočila v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom o 59 miest. Cenu Agrárnej komory Slovenska odovzdali súkromne hospodáriacemu roľníkovi Petrovi Horváthovi z Galanty. Ocenenie Otcova roľa udelili organizátori rodine – dvom Ladislavom Kazlovovcom z PD Jur nad Hronom, kde po otcovi prevzal riadenie podniku jeho syn. Ocenenie Podnikateľský čin roka získalo Poľnohospodárske družstvo Chtelnica, a to najmä za rekordné úrody tak v pestovaní pšenice, ako aj cukrovej repy. Manažérkou roka a Cenu SPPK získala Anna Glejdúrová, predsedníčka PPD Liptovská Teplička. Presadila také hospodárenie, ktoré je nielen šetrné k životnému prostrediu, ale nadväzuje aj na tradície predkov. Ocenenie Mladý manažér dostal predseda PD Mestečko Peter Ježo. Cena za vynikajúce výsledky v rastlinnej výrobe patrí spoločnosti Agromačaj, s. r. o., Kráľová pri Senci, a za vynikajúce výsledky v živočíšnej výrobe firme Pigagro, s. r. o., Ipeľský Sokolec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
13 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
23. október 2015 19:32

A najlepsi polnohospodar nedostal nic? vsak tomu stacia kone asi alebo dostane ministerske kreslo od Ficiho asi preto tam bol

tib.g.
tib.g.
23. október 2015 19:53

Myslim ze podakovanie si zasluži aj pan minister ze zotrval už takmer 4 roky ako minister a nenechal sa odpalit roznymi clankami v časopisoch a ako nepolnohospodar to zvladol si myslim velmi dobre a dufam ze aj do buducna majme menšie zlo ako katastrofu ktora sa tam tlacila aj znova… Celý komentár »

bps
bps
23. október 2015 20:33

Nepíšte v hádankách ! Becík nie je hlupák , aj keď ani on nie je bez chyby ako každý z nás ! On sa už nasúťažil a povyhrával toho dosť. Toĺko k prvému komentáru. K druhému len toľko: napcháme vlastníkovi pôdy, obecnému úradu , odberateľom, ale to že nám hrdzavie… Celý komentár »

jm
jm
23. október 2015 21:04

Skupovanie pody cudzincami nesposobil presun pilierov ale vstup do eu a poda nebola definovana ako narodne bohatstvo ale ako tovar a tato vlada sa snažila ako tak zabranit nakupu pody spekulantov .ked chceš vo vyspelom svete motykovat tak vela uspechov prajem lebo ty si upadol mentalne aj odborne

bps
bps
23. október 2015 21:26

Tá motyka znamená našu konkurencieschopnosť vo forme nových technològií a tvorbe spracovateľských kapacít, ako aj celkovú obmenu strojnotechnologického vybavenia. :-):-):-)

Anonym
Anonym
23. október 2015 21:37

nuž terazky si chytrý a definoval by si podu ako národné bohatsvo !nuž ako by si na to hlaďel v prípade ak by si z roznych príčin nemohol ďalej hospodári´t !Vieš ako sa tuná platí za národné bohatstvo?Nuž verím že v tomto prípade by sa ti tovar javil oveĺa krajší… Celý komentár »

Stanislav Becík
Stanislav Becík
26. október 2015 9:01

Vážim si kritiku, vždy ma posúvala dopredu, ale od ľudí, ktorí ju hovoria do očí alebo sa podpíšu, aby sme mohli spolu na uvedenú tému v ktorej ma kritizujú spolu komunikovať. Môj názor na pôdohospodárstvo sa nezmenil, toto odvetvie nepokladám za samoúčelné a pôdohospodárstvo má najvýznamnejšie spoločenské postavenie v spoločnosti… Celý komentár »

Mária
Mária
26. október 2015 11:11

Konečne niekto, kto sa nehanbí vyjadriť svoj názor a neskrýva sa za prezývky ako je bežné v takýchto diskusiách ,ale verejne vysloví svoj názor. Určite má pan Becík aj odporcov, ale myslím si, že na každého odporcu pripadá 10 prívržencov…súdim z pohľadu ako pravidelná návštevníčka Gazdovského dvora, ktorý v Branove… Celý komentár »

Vojtech
Vojtech
27. október 2015 8:45

Asi tí úvodní pisatelia ktorí tlieskajú politike súčasného vedenia pôdohospodárstva, boli úspešní v predraženej výzve nákupu kombajnov. Ja ako pestovateľ zeleniny som úspešný nebol. Asi všetci viete prečo.

Technik
Technik
28. október 2015 9:42

Napriek tomu že výzvu na nákup kombajnov považujem za veľmi podivnú, vyhlásenú bez znalosti stavu techniky v našom sektore, nechápem prečo si niekto kúpi predražený kombajn. V súčasnosti je na slovenskom trhu 8 značiek kombajnov ktoré dodáva viac ako 10 importérov, každá značka má minimálne 10 modelov s rôznymi výkonmi… Celý komentár »

Jaroslav
Jaroslav
28. október 2015 10:52

to Vojtech: súčasné vedenie je oveľa väčšia katastrofa, ako ked sa na rezorte menil rok čo rok minister… to boli aspon polnohospodári (okrem hruštičky teda… ) toto je nitrianska chunta, ktora sa tam prišla nabaliť… Zároveň je ohromná škoda že tam nie je fundovaný polnohospodar… len nie táto hrúza… to… Celý komentár »

Technik
Technik
28. október 2015 12:07

to Jaroslav: ale že by až tak? Veď oni robia pre ľudí! A 39% voličov im verí, takže je asi všetko v poriadku. Dúfam že do marca sa národ roľnícky preberie.

agrisato
agrisato
28. október 2015 21:42

Tieto až infantilné komentáre mi idú hore krkom. Ak si už konečne štát /a to sme MY!/ neurčí cieľ, tak Slovensko bude skúpené tak,že o dvadsať rokov nebudeme mať domácich poľnohospodárov ! Kde ste agrárni dejatelia ???!!!!