Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Živočíšna výroba

Africký mor ošípaných nesmie ohroziť profesionálne chovy

Africký mor ošípaných nesmie ohroziť profesionálne chovy

Africký mor ošípaných (AMO) nesmie ohroziť profesionálne chovy ošípaných, upozornila na to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v reakcii na najnovšie informácie o rozširujúcej sa nákaze.

 „Situácia s prívlastkom kritická mimoriadne znepokojuje okrem domácich chovateľov aj poľnohospodárov, ktorí chovajú ošípané vo veľkých profesionálnych chovoch,“ komentovala komora.

Upozorňuje aj na fakt, že práve slovensko-maďarská hranica predstavuje v súčasnosti najväčší problém – migrujú cez ňu diviaky. Nákaza je pritom už v rimavskosobotskom regióne, čo je vysoko produkčná oblasť.

„Chováme tam približne 15 % ošípaných z celkového objemu zvierat v slovenských chovoch. Len v tejto oblasti ide približne o 20.000 kusov ošípaných,“ vyčíslila komora.

Chovatelia vyzývajú na maximálnu zodpovednosť a ostražitosť.

„Navrhujeme kontrolovať malé domáce chovy ošípaných, šíriť osvetu medzi drobnými chovateľmi, aby 100-percentne dodržiavali veterinármi nariadené ochranné opatrenia – prezúvať sa, prezliekať sa, keďže africký mor ošípaných sa do chovov dá zavliecť len kontaktom alebo cez nesprávne skladované krmivo či slamu,“ zdôraznil predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Lučenci Rastislav Slocík s tým, že komora dostala verejný prísľub, že poľovníkom sa dvojnásobne zvýši zástrelné za ulovené diviaky a zabezpečí sa aj odbyt diviačieho mäsa, ktoré bude zdravé. To v stredu potvrdil aj agrorezort.

Ako uzavrela komora, momentálne je nákazou postihnutých šesť okresov – Michalovce, Trebišov, Košice-mesto, Košice-okolie, Rožňava a Rimavská Sobota. Od začiatku prepuknutia nákazy (29. júla 2019) veterinári potvrdili 222 prípadov afrického moru ošípaných na Slovensku. V Maďarsku zaznamenali za prvý polrok tohto roka vyše 3000 prípadov nákazy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Jozef Sedlák - Rastislav Slocík, predseda RPPK Lučenec.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.