Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Africký mor ošípaných diagnostikovali v domácom chove v okrese Trebišov

Africký mor ošípaných diagnostikovali v domácom chove v okrese Trebišov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku zaznamenali tretí prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovšie bol potvrdený v obci Veľké Trakany v okrese Trebišov. Celkovo je tak od júla 2019 na Slovensku už 245 prípadov AMO u diviačej zveri a 14 ohnísk nákazy u ošípaných. Informoval o tom Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol podľa neho v stredu (12. 8.) vo večerných hodinách potvrdený výskyt nákazy AMO v chove domácich ošípaných v okrese Trebišov. Vzorka bola odobratá 11. augusta a vyšetrená v rámci monitoringu v ochrannom pásme AMO. V predmetnom chove ošípaná (prasnica) uhynula počas pôrodu. Pitva ošípanej nepreukazovala signifikantné patologicko-anatomické zmeny.

Ohnisko nákazy je podľa Hrežíka v obci Veľké Trakany v okrese Trebišov, asi jeden kilometer od maďarskej hranice. Ide už o tretie ohnisko nákazy AMO v chove domácich ošípaných na Slovensku v roku 2020. Táto oblasť je na Slovensku zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO v chovoch domácich ošípaných z dôvodu potvrdenej nákazy v obci Čierna z júla 2020. Miesto výskytu sa nachádza v trojkilometrovom ochrannom pásme, ktoré bolo vytýčené v súvislosti s predchádzajúcim ohniskom v obci Čierna.

MPRV SR upozorňuje, že v prípade akejkoľvek zmeny správania, respektíve pri narušení zdravotného stavu alebo v prípade úhynu domácej ošípanej je majiteľ zvieraťa povinný tento stav ihneď nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a súkromnému veterinárnemu lekárovi. Nahlásenie úhynu zvieraťa a podozrenia z nákazy je zákonnou povinnosťou.

Hrežík pripomenul, že AMO bol na Slovensku prvýkrát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne v okrese Trebišov. Nákaza bola zaznamenaná doteraz v šiestich okresoch na Slovensku (Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota). Viac informácií možno nájsť na webe ministerstva pôdohospodárstva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
15. august 2020 0:38

Pán Hrežík ,toto nariadenie malo byť nariadené pre poľovné združenia v momente keď sa viskitlo AMO v MR. Nie keď zver mala možnosť migrovať bez obmedzenia. Zaujímavé že prvý úhyn bol podľa foto u domácej ošípanej cca cez jeden rok. Čo bola na rujnej dovolenke ? Alebo prenášala od doby… Celý komentár »