Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Žatva beží do finále

Žatva beží do finále
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári končia so žatvou repky, hustosiate obilniny už majú pozberané na viac ako 80 %. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Prvý augustový týždeň priniesol podľa nej výrazný posun v zbere hustosiatych obilnín na Slovensku.

“Postupne sa končí žatva repky, poľnohospodárom zostáva zobrať už len 5 % úrody. Jačmene už zožali na 86 %, pšenicu na 84 % a hustosiate obilniny spolu na 81 %,” priblížila.

Upozornila však, že s pribúdajúcimi zrážkami sa zhoršuje kvalita obilnín. Naopak, porasty kukurice, slnečnice a cukrovej repy, respektíve jesenné plodiny získali dostatok vlahy.

“Hoci sa žatva už blíži do finále, naďalej ju charakterizuje prepad nákupných cien obilnín. Preto pestovatelia, ktorí nemali zazmluvnenú úrodu, s postupujúcim zberom prehlbujú straty,” zdôraznila.

Predseda SPPK Milan Semančík podľa nej odporúča poľnohospodárom, aby si v ďalšej pestovateľskej sezóne v dostatočnom predstihu zazmluvnili svoju úrodu.

“Ideálne by bolo, keby si budúcu úrodu alebo aspoň jej časť zakontrahovali už v prvom kvartáli roka, aby v lete, pri prípadnom ďalšom poklese nákupných cien, nemuseli predávať celý svoj tovar s výraznou stratou,” uviedol Semančík. Takýmto spôsobom môžu rozložiť, respektíve znížiť podnikateľské riziko v čase, keď pre prebytky hustosiatych obilnín klesajú ich ceny.

Tohtoročná žatva preto potvrdila, že jedným z východísk v súčasnej situácii nepriaznivých cien je zazmluvnenie odbytu budúcej úrody v dostatočnom predstihu, teda už začiatkom roka.

Podčiarkla, že na ďalší vývoj cien bude mať vplyv aj žatevný výsledok v západoeurópskych krajinách, na ktorý čakajú všetci európski poľnohospodári.

“Napríklad Francúzsko produkuje okolo 70 miliónov ton obilnín, Nemecko 50 miliónov ton, a to je produkcia, ktorá má z celoeurópskeho pohľadu významný vplyv na tvorbu cien obilnín,” dodala hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments