Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

ČR by malo znížit stavy diviakov až o 90 percent

Európa by kvôli africkému moru ošípaných mala prudko znížiť stavy diviakov, je presvedčený minister poľnohospodárstva Jiří Milek. V Českej republike by podľa neho mali klesnúť až o 90 percent.

Milek to povedal českým novinárom na berlínskom poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu Grüne Woche. Na opatrenia v súvislosti s nákazou by tento rok Česko mohlo dať asi 200 miliónov korún (7,9 milióna eur). Len na zvýšenie takzvaného zástrelného, ​​ktoré platia odo dneška, dá štát približne 49 miliónov korún (1,9 milióna eur), odhadlo ministerstvo.

„Ak sa máme ako Európa v nejakej dobe očistiť od tejto nákazy, tak musíme rapídne znížiť v celej Európe stav čiernej zveri,“ povedal Milek na otázku ČTK.

„V súčasnosti je odhad medzi 40 až 50 kusmi na tisíc hektárov poľovného revíru, kde sa čierna zver vyskytuje,“ uviedol k číslam bežným pre mesiac máj, kedy bývajú stavy diviakov najvyššie.

„My by sme museli odstreliť toľko diviakov, aby zostalo maximálne päť kusov na tých tisíc hektárov,“ povedal. Potom by sa podľa neho choroba šírila tak pomaly, že by sama odznela.

„Keby sa poľovníci zmobilizovali, a naozaj preto všetci urobili všetko, tak si myslím, že sa to dá znížiť počas roka,“ je presvedčený minister.

Popri klasickom odstrele sa to podľa neho dá dosiahnuť metódami ako je obmedzenie reprodukcie alebo uspanie diviakov, ktoré by potom boli zastrelené. Opatrenia, o ktorých – ako povedal – sa mu ako celoživotnému poľovníkovi ťažko hovorí, nepovažuje za prehnané a poznamenáva, že Nemecko si stanovilo cieľ znížiť stavy o 70 percent.

Zníženie populácie čiernej zveri v Českej republike je jednou z priorít aj pre poľovníkov. Vo svojom vyhlásení hovoria o nutnosti zníženia o 70 až 80 percent, aby sa predišlo rozšíreniu choroby za predpokladu, že by sa ďalej šírila len zo susedných štátov.

„K tomu je potrebné výrazné posilnenie právomocí štátnej správy poľovníctva vo vzťahu ku kontrolným mechanizmom lovu a stanovenie plánu lovu. K týmto krokom je potrebné neodkladne revidovať súčasný systém poľovníctva v ČR,“ uvádza na svojom webe Českomoravská poľovnícka jednota.

Odborník z poľovníckej jednoty Miloš Ježek už skôr ČTK povedal, že by bolo potrebné ročne odstreliť 250.000 až 300.000 diviakov, aby sa vôbec populácia českých diviakov začala znižovať. Vlani sa počet zastrelených diviakov zvýšil medziročne o tretinu na viac ako 217.000.

Alternatívou prudkému znižovaniu stavov je vyvinutie očkovacej látky. Na tej majú podľa ministra pracovať aj české inštitúty.

Ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že odo dneška sa v Česku zvyšuje zástrelné za diviaky, práve kvôli väčšej motivácii lovcov k odstrelu. Do okresu Zlín sa tiež vrátia lovci z radov polície.

Nákaza, ktorá nie je nebezpečná pre človeka, sa v Česku zatiaľ objavila v okolí Zlína. V zlínskom okrese veterinári zatiaľ potvrdili africký mor ošípaných u viac ako 200 uhynutých, ulovených alebo odchytených diviakov. Do chovov sa zatiaľ nákaza nerozšírila. Ak by sa tak stalo, musel by sa chov zlikvidovať.

O problematike jedná minister Milek aj so svojimi kolegami na berlínskom veľtrhu, kde ho čaká stretnutie, ktorého sa zúčastní aj nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt. V Nemecku z rozšírenia nákazy panujú pomerne veľké obavy.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
JB
JB
22. január 2018 10:45

…. a poďme huráááááááá, ideme strieľať !!! Dúfam,že slovensko nebude
ako opakovací pajac po česku a nemecku. Aké percenta uvedú naši „odborníci“-možno 90-100%,len aby sa zapáčili veľkochovateľom „sviň“ západ.krajín EU. Potom nám budú dodávať všetko zo západu,naše farmy budú prázdne!

StevoM
StevoM
24. január 2018 17:08

Kludne by mohli u nas vystrielat aj tych 90% mne by to vobec nevadilo. Ved to co uz doraba zver na poliach v nasej oblasti nie je normalne. Kukurica nedopestovatelna, diviaky rozryvaju luky a pasienky a uz sa pustili aj do mnozitelskych porastov dateliny. Ovos to iste ako kukurica. A… Celý komentár »

Maroš
Maroš
25. január 2018 5:22

Presne ako píše Števo. Minimálne 90% diviakov preč. Robia len škody na pestovaných plodinách a teraz ešte hrozí aj AMO. A „JB“ aký majú súvis diviaky s našími chovmi a farmami ošípaných, keď si vystrielame diviaky?

agrarnik zHN
agrarnik zHN
25. január 2018 10:53

Pani ministerka nemala na výstave toľko pózovať pred kamerami a namiesto nákupu klobúčikov sa mala v ramci GRUNE WOCHE stretnúť s nemeckým ministrom poľnohospodárstva – pánom Christian Schmidtom nech jej poradí ako sa Nemecku darí likvidovať diviakov a akú majú metodiku a postup tam už likvidujú 0,5 milóna diviakov

Jano
Jano
25. január 2018 11:30

Keď si ľudia nevedia dať rady z diviakmi ,,, príroda si to vyrieši sama……….

JB
JB
26. január 2018 21:35

Reakcia na “ Maroš a ŠtevoM“ . Že robí zver škody na poľnohosp. plodinách to vieme všetci,ale dajme si aj otázku prečo? Tak opäť by som veľa písal,ale treba porozumieť aj biologií zveri,čím nechcem povedať,že tomu nerozumiete! Skúste si prečítať Poľnoinfo zo dňa 15.1.2018 aj môj príspevok.Ako druha otázka je… Celý komentár »