Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

EXKLUZÍVNE: Minister pôdohospodárstva o situácii na trhu s mliekom

EXKLUZÍVNE: Minister pôdohospodárstva o situácii na trhu s mliekom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Portál poľnoinfo.sk zaujímalo, ako sa na komplikovanú situáciu, ktorá nastala v nákupných cenách surového kravského mlieka pozerá minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Aké riešenia navrhuje a aký bude ďalší postup rezortu pod jeho vedením? Ponúkame Vám skrátený prepis odpovede, ktorú poskytol nášmu portálu, počas prednášky, pred študentmi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Cena, za ktorú nakupujú surové kravské mlieko slovenskí spracovatelia je od 18 – 23 centov. Máme už ale prípad, že farmári z Maďarskej republiky, ponúkli jednému nášmu spracovateľovi mlieko za 15 eurocentov. Musíme ale tiež uviesť, že Sabinovskej mliekarni slúži k úcte, že v súčasnosti platí 28 centov za liter surového kravského mlieka. Najväčšie ataky zažíva táto prevádzka práve od ostatných spracovateľov. Na Slovensku sú okrem troch mliekarní, všetky v rukách zahraničných majiteľov.

V liste pre predsedu Rady ministrov pre pôdohospodárstvo Petra Gandaloviča, som navrhoval, aby sme znížili 70 percentné plnenie kvóty. Ak ju farmár neplní, kvóta mu je odobratá. Znížením tejto hranice by sme vedeli chovateľov podnietiť, aby prešli na extenzívnu výrobu a znížili produkciu nižšou energiou v kŕmnej dávke, ale tak, aby zvieratá nehladovali. V období súčasnej situácie nemá význam, aby sme podporovali nadprodukciu.

Rada ministrov pre pôdohospodárstvo ešte v novembri prijala zásadu, že prahová hranica na plnenie kvóty sa v roku 2010 posúva zo 70 na 85 percent. Taliani si dokonca presadili, že sa im kvóta navýši o 5 percent.

Súčasnú situáciu už rieši Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka aj pomocou petície. Ja to samozrejme podporujem, ale predpokladám, že komisárka Mariann Fischerová Boelová ťažko pristúpi na možnosť stanovenia minimálnej ceny mlieka. Skôr to vidím tak, že by sme mohli dosiahnuť, že sa referenčné ceny zvýšia a budú aktuálne pre tých, ktorí spracovávajú mlieko. Aby sme vedeli za aktuálne referenčné ceny vyviezť 30 tisíc ton masla a 109 tisíc ton sušeného odstredeného mlieka. Nové výzvy na exportné náhrady musia byť v takých cenových reláciách, za ktorých ich budú naši spracovatelia vedieť vyviezť. Každú výrobu vždy podnieti spotreba, alebo odbyt.

Výroba sa rozbehne vtedy, keď spracovatelia nadprodukciu, ktorú uskladňujú, vyvezú do tretích krajín. Za týmto účelom sme rokovali s Kubánskou republikou, ale tam je proces vývozu zložitý. Je to najmä z dôvodu podieľania sa na vývozných nákladoch, ktoré sú v prípade dovozu do tejto karibskej republiky naozaj vysoké. Schodnú cestu vidíme smerom ku Kazachstanu, kde by sme ako vývozca mohli vytvoriť určitý koridor aj pre ostatných dodávateľov.

V liste som apeloval na nášho predsedu vlády, aby sa na summite premiérov štátov Európskej únie 19. – 20. marca pokúsil nájsť podporu u českého premiéra a otvorili prístupovú zmluvu. Ide nám o to, aby sa priame platby dorovnali už k 1. januáru 2010, pretože, ak sa tak nestane a vývoj ekonomík pôjde v intenciách prvých dvoch mesiacov, nemôže ani jedna vláda zaručiť, že platby poľnohospodárom sa dorovnajú na úkor štátneho rozpočtu do úrovne 30 percent.

Poznámka: Na včerajšom rokovaní o kritickej situácii na trhu s mliekom na ministerstve pôdohospodárstva SR navrhol minister Stanislav Becík dohodu v rámci Slovenska. Podľa nej prítomní obchodníci, spracovatelia a prvovýrobcovia zmrazia ceny mlieka tak, aby sa tento segment zachoval na domácom trhu. Ako zdôraznil minister Stanislav Becík, ak dôjde k vybitiu stád kráv s trhovou produkciou mlieka preto, lebo výkupná cena je pod úrovňou nákladov, potom to pocítia aj slovenskí obchodníci, nielen farmári a spracovatelia. Minister Stanislav Becík im dal verejný prísľub, že v prípade zmeny situácie ich bude podporovať, aby v budúcnosti vlastnú maržu zvyšovali, ak sa dnes zachovajú solidárne a pomôžu trhu s mliekom.

Podstatou dohody, akú navrhol minister Stanislav Becík je fakt, že všetci pôjdu na nulovú maržu zisku do doby, kým Európska komisia neupraví intervenčné ceny tak, aby sa trh s mliekom stabilizoval.

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík v ďalšom bode chce navrhnúť Európskej komisii, aby navýšila pre Slovensko kvóty na kravy bez trhovej produkcie mlieka, do ktorých by sa mohli dočasne presunúť stavy kráv s trhovou produkciou mlieka pri ich zníženej produkcii, čo môže pomôcť zabrzdiť likvidácie stád kráv na Slovensku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk a Ministerstvo pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments