Aké budú priority novej vlády v oblasti pôdohospodárstva?
Budúce vládne strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most–Híd včera predstavili svoje programové tézy, ktoré sú základom programu vlády. Budúca vláda počíta s ponechaním Ministerstva životného prostredia, podporovaním finalizácie poľnohospodárskej výroby a tým aj tvorbu vyššej pridanej hodnoty, alebo diverzifikáciu poľnohospodárskych činností. Nový minister bude presadzovať i plošné zrušenie poľnohospodárskych dotácií. Pokiaľ k tomu nedôjde, bude sa snažiť na európskej úrovni dosiahnuť nediskriminačné podmienky pre slovenských poľnohospodárov. Prinášame vám všetky programové tézy týkajúce sa pôdohospodárstva a životného prostredia, tak ako o nich informovali budúce vládne strany.
Ministerstvo pôdohospodárstva
Budeme podporovať maximálnu mieru finalizácie výroby a tým aj tvorbu vyššej pridanej hodnoty.
Naďalej budeme podporovať ekologické poľnohospodárstvo.
Zlepšíme využitie produkčnej schopnosti vidieka s ohľadom na diverzifikáciu poľnohospodárskych činností a rozvoj agroturistiky.
Vytvoríme verejne kontrolovateľný a transparentný systém poskytovania podpôr na základe prísnej kontroly efektivity vynaložených zdrojov.
Zamedzíme selektívnemu zvýhodneniu zahraničných investorov v pôdohospodárstve.
Zrušíme poplatok za vyňatie pôdy z pôdneho fondu.
V rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ budeme presadzovať plošné zrušenie poľnohospodárskych dotácií. V záujme zachovania konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov sa budeme dovtedy snažiť dosiahnuť nediskriminačné podmienky.
Budeme riešiť nerovnosti v reťazci prvovýrobca – spracovateľ – obchod na úrovni EÚ.
Zrušíme zbytočne prísne predpisy a kvóty, obmedzujúce farmárov a potravinárov, tak európskych aj idúcich nad rámec legislatívy EÚ a vyrovnáme rozsah kontroly domácich potravín s rozsahom kontroly dovážaných potravín.
Prispôsobíme legislatívu pre priamy predaj farmárskych výrobkov podmienkam v iných členských štátoch EÚ rozšírením o všetky druhy farmárskych výrobkov a zmiernením kritérií na ich výrobu a priamy predaj pri súčasnom zachovaní ich zdravotnej bezchybnosti.
Zvýšime efektívnosť a dôkladné kontroly potravinového reťazca z hľadiska bezpečnosti potravín.
Posilníme vlastnícke práva k pôde.
Zavedieme jasné pravidlá pre vzťahy medzi ochranou prírody a vlastníkmi.
Uskutočníme systematickú zmenu riešenia reštitúcií, náhradný pozemok bude možný len v katastri, kde pôvodný nárok vznikol a v ostatných prípadoch sa uskutoční finančné vysporiadanie.
Urýchlime dokončenie ROEP (Registra Obnovenej Evidencie Pozemkov) a procesu pozemkových úprav (scelenie pozemkov, ako aj ich priestorové a funkčné usporiadanie), zefektívnime evidenciu a podporu podmienok pre existenciu jasného vlastníctva (jeden vlastník, jeden kataster, jeden list vlastníctva).
Budeme riešiť usporiadanie vlastníctva pozemkov a lesov známych i neznámych vlastníkov, aj lesov s najvyšším stupňom ochrany.
Zabezpečíme efektívne spravovanie štátnej lesnej pôdy, napríklad využívaním metódy verejnej súťaže a aukcií pri obchodnej činnosti podniku Lesy SR s cieľom dosiahnutia najvyšších cien pri predaji dreva.
Zrušíme obmedzenie vjazdu cyklistov na lesné cesty.
Zásadne obmedzíme vedecko-výskumnú kapacitu v rezorte tak, aby nevyhnutné expertné a analytické činnosti boli v rezorte zachované.
Znížime počet rozpočtových a príspevkových organizácií s cieľom odstránenia duplicít a zbytočných činností.
Preskúmame možnosť decentralizovať rozhodovanie o prerozdeľovaní zdrojov z ROP a Programu rozvoja vidieka na vyššie územné celky a prípadne prehodnotíme mechanizmus podpory financovania regionálneho rozvoja z prostriedkov EÚ.
Zlepšíme funkčnosť melioračných a závlahových systémov tam, kde bude zaručená ich efektivita.
Ministerstvo životného prostredia
Obnovíme Ministerstvo životného prostredia SR.
Zastavíme výstavbu ropovodu cez Žitný ostrov.
Podporíme takú zonáciu chránených území, teda aj Tatier, ktorá umožní rozvoj turizmu, ale neohrozí chránené biotopy.
Dáme samospráve právomoc rozhodovať o ťažbe a spolurozhodovať o skládkach a zásadne zvýšime účinnosť boja proti čiernym skládkam.
Zavedieme centrálny register územnoplánovacích dokumentácií, tento bude zverejnený na internete a pravidelne aktualizovaný.
Prehodnotíme rozsah chránených území podľa možností spoločnosti a ekonomickej situácie krajiny. Stanovíme pravidlá obmedzenia vlastníckych práv vo vzťahu k pozemkom.
Zmeníme slovenskú legislatívu tak, aby bola zabezpečená účasť verejnosti na rozhodovacom procese v záležitostiach životného prostredia v duchu Aarhuského dohovoru o prístupe k informáciám.
Zásadné zvýšime účinnosť boja proti čiernym stavbám.
Určíme kritériá transparentného rozdelenia kvót CO2 vo verejnom záujme.
Z fondov EÚ podporíme ekologizáciu lesnej výroby.
Prehodnotíme rozsah a mieru poplatkov a odvodov v oblasti ŽP.
Prehodnotíme environmentálnu politiku v oblasti nakladania s odpadmi.
Navrhneme protipovodňové opatrenia spôsobom, ktorý umožní udržať vodu v prírode a zníži následky povodní.
Vypracujeme stratégiu protipovodňových opatrení na Slovensku, na dobudovanie protipovodňových systémov využijeme hlavne štrukturálne fondy EÚ, a tiež v rámci regionálnej spolupráce so susednými krajinami s využitím programov Východného partnerstva EÚ.
Zabezpečíme trvalú údržbu malých vodných tokov na územiach ohrozených povodňami a objasníme ich správcovstvo.
Uskutočníme reformu organizácií vodného hospodárstva zameranú na racionalizáciu výkonov a služieb.
Po analýze dopadov pripravíme možnosť zrušenia recyklačného fondu.
Len aby ste to všetko splnili, lebo už tu bolo veľmi veľa rozprávok a žiadny pekný koniec.