Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Pribylina: Ovčiarska nedeľa predstaví valaskú kultúru a salašníctvo na Liptove

Pribylina: Ovčiarska nedeľa predstaví valaskú kultúru a salašníctvo na Liptove
insert_photoTASR/Miroslava Mlynárová - Na snímke skanzen v Pribyline 24. júla 2022.

Hlavnou témou Ovčiarskej nedele v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline bude oslava valaskej kultúry a salašníctva na Liptove. V nedeľu 17. mája prinesie návštevníkom autentický program zameraný na tradičný život ovčiarov, ich zvyky, remeslá, každodenné radosti i starosti. TASR o tom informovala marketingová manažérka Liptovského múzea Slávka Križková.

Program otvorí tradičný sprievod ovčiarov a hostí, ktorý prinesie valaské spevy, tance a zvyky, valaskú školu, ale aj ukážky tradičných remesiel či výrobcov. Atmosféru doplní zážitkové rozprávanie bačov z Liptova, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti a príbehy zo života na salaši.

„Ovčiarstvo, salašníctvo a ovčiarska kultúra spojená so sezónnym pasením oviec tvoria jednu z najvýznamnejších súčastí tradičnej ľudovej kultúry regiónu Liptov. Fyzicky ide o veľmi náročnú prácu, ktorá však so sebou prináša množstvo dobrodružných aj úsmevných udalostí. Predstavením každodenného života ústami samotných bačov chceme návštevníkom ukázať, akú dôležitú a náročnú službu vykonávajú v dnešnej modernej dobe pre spoločnosť. Cieľom je poukázať aj na to, že bača nie je len pastier, ale aj tvorca a ochranca kultúrneho dedičstva, ktorý pretvára každodennú prácu na salaši do podoby originálnych výrobkov a zaujímavých príbehov,“ uviedol Radovan Sýkora, zodpovedný za kultúrno-prezentačné činnosti múzea.

Súčasťou podujatia bude aj otvorenie výstavy s názvom Liptovskí bačovia – majstri a umelci, na ktorej autorka Iveta Zuskinová predstaví troch výnimočných nositeľov tradičného salašníckeho remesla – bačov Petra Slosiara, Jána Kráľa a Štefana Mojša Hajtmana ml. Výstava približuje ich život, spôsob odievania, remeselnú zručnosť, osobité umelecké prejavy a hlboký vzťah k liptovskej krajine, ktorá ich formovala. Chýbať nebudú ani odborné prednášky venované tejto profesii, ale aj histórii a súčasnosti chovu slovenských čuvačov.

„Podujatie tento rok obohatíme obľúbenou súťažou vo varení halušiek. Pre deti sú pripravené tvorivé a vzdelávacie tematické aktivity,“ doplnil Sýkora s tým, že návštevníci sa budú môcť v nedeľu od 9.45 h previezť historickým vláčikom Považskej lesnej železnice.

Autor článku: TASR

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentárov
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Vnorené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre