Pšenica je najlacnejšia za 3,5 roka, v Európe ale cenu nezráža len Ukrajina
Cena pšenice na chicagskej burze dnes klesla najnižšie za 3,5 roka. Na európsky poľnohospodársky trh pôsobí množstvo faktorov. Lacný ukrajinský dovoz obilnín, na ktorý sa sťažujú niektorí európski poľnohospodári, je ale len jedným z nich a zďaleka nie je najdôležitejší, uvádza server EUObserver. Za nízke ceny môžu podľa agentúry Reuters stále okrem iného veľké zásoby, ktoré má na sklade najväčší vývozca, teda Rusko.
Cena za bušel (27,2 kg) pšenice dnes na komoditnej burze CBOT v Chicagu klesla až na takmer 5,3 dolára, a bola tak najnižšia od augusta 2020. Neskôr ale mierne vzrástla, keď prišla správa, že Egypt, ktorý je jedným z najväčších svetových dovozcov pšenice, vstúpi na trh po tom, ako si zabezpečil osem miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu.
Európska únia po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zrušila kvóty a clá na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Nahnevala tým farmárov z Poľska, Maďarska a Slovenska, podľa ktorých produkcia z Ukrajiny zráža ceny na trhu.
Proti lacnému dovozu z tretích krajín, a to predovšetkým obilia z Ukrajiny, dnes demonštrovali pred úradom vlády v Prahe aj českí poľnohospodári. Vláda podľa nich neobhajuje záujmy českých poľnohospodárov a neplní svoje sľuby. České poľnohospodárstvo sa tak podľa nich nachádza v kritickom stave a farmári už nemajú kam ustupovať.
Aj letmý pohľad na vývoj európskych cien obilnín a olejnín v rokoch 2020 až 2023 ale podľa EUObserveru ukazuje, ako málo ich ovplyvnil ukrajinský dovoz. A to dokonca aj po tom, čo ho Poľsko a ďalšie susedné krajiny v druhom štvrťroku 2023 zakázali. V skutočnosti držia ceny dole iné významné faktory, vrátane silnej úrody v Amerike v roku 2023, píše európsky server.